Chcesz uchronić się przed kleszczami? Wypróbuj ten sposób - prosty i skuteczny

Naukowcy potwierdzili skuteczność permetryny w walce z kleszczami. Ta substancja jest najlepsza, przy tym nie szkodzi ludziom i zwierzętom
Naukowcy potwierdzili skuteczność permetryny w walce z kleszczami. Ta substancja jest najlepsza, przy tym nie szkodzi ludziom i zwierzętom Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
Ludzie robią różne rzeczy, by ustrzec się przed ukąszeniem kleszcza. Większość z nich nie działa, choćby ubieranie się w jaskrawe kolory – kleszcze są ślepe, więc kolor naszych ubrań ich nie obchodzi. Ale jeden sposób działa na pewno – wystarczy spryskać ubranie chemiczną substancją – permetryną.

Potwierdza to słynna amerykańska agencja CDC (Centers for Disease Control and Prevention). Jej pracownicy są światowej klasy ekspertami od zagrożeń epidemiologicznych i chorób. Przebadali środek insektobójczy o nazwie permetryna i doszli do wniosku, że to najlepsze remedium na ukąszenia kleszczy.

Jak działa permetryna?
Jest to organiczny związek, wytwarzany z kwiatów chryzantem, zabójczy dla owadów, ale praktycznie nieszkodliwy dla ludzi. Stosuje się go w rolnictwie i przemyśle (a także mieszkaniach) do zwalczania szkodników i insektów. Innym stworzeniom – ludziom i zwierzętom nie szkodzi.

Wojsko zaczęło, nauka potwierdziła
Prekursorem stosowania permetryny do ochrony ludzi przez owadami była amerykańska armia. Nasącza nią mundury i namioty żołnierzy, służących w lasach. I z armii permetryna trafiła do codziennego użytku. Naukowcy z CDC potwierdzili jej skuteczność i brak zagrożeń dla ludzi i zwierząt.


Na rynku cywilnym są już dostępne ubrania nasączone permetryną. Dużo tańszym sposobem na zapobieganie ukąszeniom jest własnoręczne spryskanie ciuchów. W Polsce można już kupić spreje zawierające tę substancję. Ubrania spryskujemy na świeżym powietrzu (by uniknąć wdychania oparów) i pozostawiamy do wyschnięcia.

Dziennik Rzeczpospolita podkreśla, że w ten sposób zabezpieczamy się nie tylko przed kleszczami, lecz także komarami, meszkami, wszami, pchłami, świerzbowcami i innymi insektami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.