Unia zakręca złoty kurek. Polska jednym z najbardziej poszkodowanych krajów w Europie

Polska ma być jednym tych członków Unii, który straci najwięcej pieniędzy w porównaniu z obecnym okresem budżetowym
Polska ma być jednym tych członków Unii, który straci najwięcej pieniędzy w porównaniu z obecnym okresem budżetowym Adrianna Bochenek /Agencja Gazeta
Polska dostanie mniej funduszy z UE. Ma być jednym tych członków Unii, który straci najwięcej pieniędzy w porównaniu z obecnym okresem budżetowym. Cięcia w budżecie spowodują, że dostaniemy od EU dziesiątki miliardów euro mniej.

Polska dostanie 23,3 proc. mniej pieniędzy w ramach polityki spójności i 26,6 proc. z funduszu obszarów wiejskich – pisze „Rzeczpospolita”. Oznacza to, że w latach 2021-2027 tylko na cięciach w tej pierwszej stracimy ok. 20 mld złotych w porównaniu z obecnie realizowanym budżetem na lata 2014-2020.

Polska będzie w ten sposób jednym z najbardziej poszkodowanych państw w Unii. Procentowo, większą stratę zanotuje tylko Malta, Estonia, Litwa, Węgry i Czechy. Wśród największych beneficjentów nowego budżetu można za to wskazać Greków, Bułgarów i Rumunów, którzy dostaną o 8 proc. więcej niż dotychczas. Nie są to jednak ostateczne wyliczenia, budżet jest na etapie projektu, a negocjacje między państwami członkowskimi mogą sprawić, że ulegnie jeszcze modyfikacjom.

Zawieszenie wypłat z unijnych funduszy
„Rzeczpospolita” pisze, że strata to wynik zmian w sposobie przyznawania środków unijnych. Urzędnicy UE większą wagę przykładają teraz do rozwiązywania problemów związanych z walką z bezrobociem młodych i napływem imigrantów. Swoją rolę odgrywa również postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej. Bruksela forsuje np. mechanizm, który pozwoli na zawieszanie wypłat z unijnych funduszy za nieprzestrzeganie zasady praworządności.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.