Postawili sobie w ogródku kaplicę i zjechała się im cała wieś. Teraz sąd przyznał im odszkodowanie

Ilona Gajewska z Zawiercia ma dostać 240 zł za to, że parafia korzysta z kaplicy na jej działce
Ilona Gajewska z Zawiercia ma dostać 240 zł za to, że parafia korzysta z kaplicy na jej działce Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta
Rodzina Ilony Gajewskiej z Zawiercia postawiła swego czasu na swojej działce kapliczkę. Ta szybko została zawłaszczona przed miejscowego proboszcza i wiernych. Sąd uznał, że należy się za to odszkodowanie.


Historia rozgrywa się we wsi Złożeniec koło Zawiercia. Babcia Ilony Gajewskiej postawiła swego czasu na terenie swojej posesji niewielką kapliczkę. Z czasem rodzina zaczęła ją rozbudowywać, a na działce pojawili się wierni i ksiądz proboszcz, który odprawiał tam msze święte.

Pani Ilonie postępujące zawłaszczanie jej terenu nie za bardzo się jednak podobało. Gdy w 2005 roku nowy proboszcz chciał po raz kolejny rozbudować kaplicę, sprzeciwiła się. Doszło do konfliktu, mieszkańcy chcieli odebrać kobiecie obiekt za pomocą wyroku sądu. „Newsweek” pisał nawet, że Gajewska została pobita do nieprzytomności.

Rodzina Gajewskich poszła więc do Sądu Okręgowego w Częstochowie domagając się odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Właściciele poszli do rzeczoznawcy, ten wycenił wartość odszkodowania na 200 tys. zł.

Sąd nie był jednak aż tak hojny. Wspierając się opinią swojego rzeczoznawcy uznał, że owszem, odszkodowanie się należy, ale w wysokości..240 złdonosi „Gazeta Wyborcza”. Jednocześnie uznał jednak, że posesja rzeczywiście należy do rodziny Gajewskich.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.