Wpływy z VAT ostro zahamowały. Nawet ministerstwo nie bardzo wie, co się dzieje

Minister Finansów Teresa Czerwińska i premier Mateusz Morawiecki trochę nabroili w podatkach - słupki raz rosną, jak szalone, raz lecą w dół
Minister Finansów Teresa Czerwińska i premier Mateusz Morawiecki trochę nabroili w podatkach - słupki raz rosną, jak szalone, raz lecą w dół Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Wpływy z podatku VAT nagle przestały rosnąć. Eksperci zastanawiają się o co chodzi, ale między wierszami mówią, że system podatkowy został mocno rozchwiany i tak naprawdę nie za bardzo wiadomo, co się dzieje.


Jak pisze TVN24BiS.pl, wzrost przychodów państwa z tytułu podatku VAT od stycznia do kwietnia 2018 roku wyniósł jedynie 1,1 proc. Tymczasem – jak twierdzi Główny Urząd Statystyczny – polska gospodarka urosła o ponad 5 proc.

Eksperci, pytani o przyczyny tak dużych rozbieżności między wzrostem gospodarczym a wpływami z VAT twierdzą, że jedną z przyczyn może być tzw. efekt bazy. Wzrost wpływów podatkowych porównuje się do analogicznego okresu rok wcześniej. Akurat w pierwszych miesiącach 2107 roku państwo ściągnęło z nas rekordowo dużo podatków.

Polityka fiskalna rządu
Drugą z przyczyn takiego stanu rzeczy jest polityka fiskalna rządu, który ostro miesza w podatkach. Opóźnia zwroty VAT, kumulując gotówkę i pokazując, że w budżecie jest dużo pieniędzy, potem zaś hurtowo oddaje pieniądze przedsiębiorcom.


Na dodatek w końcu mogły wzrosnąć inwestycje – jeśli tak się stało, to zahamowanie wzrostu wpływów z VAT faktycznie nie powinien martwić.

Eksperci z jednej strony podkreślają, że sytuacja nie jest alarmująca, aczkolwiek należy się jej uważnie przyglądać. Nawet ministerstwo Finansów nie za bardzo umie wytłumaczyć przyczyny spadku
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.