Wpływy z VAT ostro zahamowały. Nawet ministerstwo nie bardzo wie, co się dzieje

Minister Finansów Teresa Czerwińska i premier Mateusz Morawiecki trochę nabroili w podatkach - słupki raz rosną, jak szalone, raz lecą w dół
Minister Finansów Teresa Czerwińska i premier Mateusz Morawiecki trochę nabroili w podatkach - słupki raz rosną, jak szalone, raz lecą w dół Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Wpływy z podatku VAT nagle przestały rosnąć. Eksperci zastanawiają się o co chodzi, ale między wierszami mówią, że system podatkowy został mocno rozchwiany i tak naprawdę nie za bardzo wiadomo, co się dzieje.


Jak pisze TVN24BiS.pl, wzrost przychodów państwa z tytułu podatku VAT od stycznia do kwietnia 2018 roku wyniósł jedynie 1,1 proc. Tymczasem – jak twierdzi Główny Urząd Statystyczny – polska gospodarka urosła o ponad 5 proc.

Eksperci, pytani o przyczyny tak dużych rozbieżności między wzrostem gospodarczym a wpływami z VAT twierdzą, że jedną z przyczyn może być tzw. efekt bazy. Wzrost wpływów podatkowych porównuje się do analogicznego okresu rok wcześniej. Akurat w pierwszych miesiącach 2107 roku państwo ściągnęło z nas rekordowo dużo podatków.

Polityka fiskalna rządu
Drugą z przyczyn takiego stanu rzeczy jest polityka fiskalna rządu, który ostro miesza w podatkach. Opóźnia zwroty VAT, kumulując gotówkę i pokazując, że w budżecie jest dużo pieniędzy, potem zaś hurtowo oddaje pieniądze przedsiębiorcom.


Na dodatek w końcu mogły wzrosnąć inwestycje – jeśli tak się stało, to zahamowanie wzrostu wpływów z VAT faktycznie nie powinien martwić.

Eksperci z jednej strony podkreślają, że sytuacja nie jest alarmująca, aczkolwiek należy się jej uważnie przyglądać. Nawet ministerstwo Finansów nie za bardzo umie wytłumaczyć przyczyny spadku
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł