Wiemy, ilu Polaków ma na komputerach pirackie programy. Można się załamać

BSA wyliczyło, że poziom piractwa spadł w Polsce o 2 punkty proc. do poziomu 46 proc.
BSA wyliczyło, że poziom piractwa spadł w Polsce o 2 punkty proc. do poziomu 46 proc. Foto: Pixabay
Tak przynajmniej twierdzi słynna antypiracka organizacja BSA. Jej zdaniem poziom piractwa w Polsce, mierzony posiadaniem programów bez wymaganych licencji nieco spadł, ale i tak prawie połowa programów na naszych komputerach jest nielegalna.

Metodologia badania opierała się na 23 000 ankiet oraz szacunkach wyciągniętych z danych sprzedaży komputerów i programów.

BSA wyliczyło, że poziom piractwa spadł w Polsce o 2 punkty proc. do 46 proc. a wartość nielegalnych programów na naszych komputerach to 415 mln dolarów (ponad 1,5 mld złotych). W 2016 roku było to ponoć 447 mln dol., a więc o ponad 100 mln zł więcej. Ale to żadne pocieszenie, bo skala problemu jest gigantyczna.

Oprogramowanie w firmach
Zdaniem tej organizacji za spadek poziomu piractwa odpowiadają przede wszystkim firmy, które w obawie o cyberbezpieczeństwo starają się korzystać z pewnych i legalnych źródeł oprogramowania. BSA szacuje, że na całym świecie 37 proc. oprogramowania zainstalowanego na wszystkich komputerach nie ma wymaganych licencji.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.