Wiemy, ilu Polaków ma na komputerach pirackie programy. Można się załamać

BSA wyliczyło, że poziom piractwa spadł w Polsce o 2 punkty proc. do poziomu 46 proc.
BSA wyliczyło, że poziom piractwa spadł w Polsce o 2 punkty proc. do poziomu 46 proc. Foto: Pixabay
Tak przynajmniej twierdzi słynna antypiracka organizacja BSA. Jej zdaniem poziom piractwa w Polsce, mierzony posiadaniem programów bez wymaganych licencji nieco spadł, ale i tak prawie połowa programów na naszych komputerach jest nielegalna.

Metodologia badania opierała się na 23 000 ankiet oraz szacunkach wyciągniętych z danych sprzedaży komputerów i programów.

BSA wyliczyło, że poziom piractwa spadł w Polsce o 2 punkty proc. do 46 proc. a wartość nielegalnych programów na naszych komputerach to 415 mln dolarów (ponad 1,5 mld złotych). W 2016 roku było to ponoć 447 mln dol., a więc o ponad 100 mln zł więcej. Ale to żadne pocieszenie, bo skala problemu jest gigantyczna.

Oprogramowanie w firmach
Zdaniem tej organizacji za spadek poziomu piractwa odpowiadają przede wszystkim firmy, które w obawie o cyberbezpieczeństwo starają się korzystać z pewnych i legalnych źródeł oprogramowania. BSA szacuje, że na całym świecie 37 proc. oprogramowania zainstalowanego na wszystkich komputerach nie ma wymaganych licencji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.