Złe wieści dla białych kołnierzyków. To w tych branżach płace rosną teraz jak szalone

W jakich branżach pensje rosną najszybciej?
W jakich branżach pensje rosną najszybciej? youtube.com/MindscapeHQ
Wysokie zarobki. Znajomość Excela, biegły angielski i umiejętności programistyczne – jeżeli dałeś się nabrać doradcom zawodowym, że te umiejętności dadzą ci pieniądze, to musisz nieco zrewidować plany. Najnowszy raport Instytutu Badawczego Randstad pokazuje, że frukty są dzisiaj w zupełnie innych branżach.

Randstad zapytał przedstawicieli firm, czy w ciągu najbliższych 6 miesięcy planują zwiększyć poziom wynagrodzeń. Typowe zawody białych kołnierzyków jak pośrednictwo finansowe czy obsługa nieruchomości znalazły się w ogonie zestawienia. W tym pierwszym sektorze zamiar podwyżek zadeklarowało 8 proc. respondentów, w drugiej – 12. Z tego trendu wyłamują się tylko pracodawcy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (38 proc.).

Na samym czele znajduje się za to budownictwo (37 proc.), przemysł (30 proc.), handel i naprawy (29 proc.), czy transport, gospodarka magazynowa i łączność (również 29 proc.) - pisze „Puls HR”.

Wyższe pensje
Co ciekawe, na podwyżki większe szanse mają osoby pracujące na obrzeżach wielkich miast. Tam deklarowała je 1/3 przedsiębiorców, podczas gdy w dużych miastach już tylko 23 proc. ankietowanych.

Jeżeli wierzyć deklaracjom, wpływu na te podwyżki nie ma również przyjmowanie do pracy w Polsce cudzoziemców. 58 proc. respondentów odpowiedziało, że zatrudnia obcokrajowców ze względu na braki kadrowe. Kolejne 18 proc. jako powód wskazało unikalne kompetencje, a tylko 4 proc. stwierdziło, że wynika to z niższych oczekiwań płacowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.