Częste przyczyny domowych wypadków. Jak zabezpieczyć okno, aby ich uniknąć?
Dawid Wojtowicz
21 czerwca 2018, 09:06·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 21 czerwca 2018, 09:06
Najwięcej wypadków zdarza się... Na drogach? W pracy? Niestety w naszych czterech ścianach. Począwszy od skaleczenia nożem, poprzez przewrócenie się o próg, a skończywszy na zaprószeniu ognia – choć dom przywodzi na myśl oazę spokoju, jest też miejscem, gdzie dochodzi do większości niebezpiecznych dla zdrowia zdarzeń. Sprawcą nieszczęśliwych wypadków mogą być najróżniejsze elementy jego wyposażenia np. okno. Jak je zabezpieczyć, aby ich uniknąć?
Reklama.
Zanim poszukamy odpowiedzi na to pytanie, musimy być świadomi tego, że grupą, która pada ofiarą wypadków głównie w domu, są dzieci. Aż 70 proc. takich niepożądanych sytuacji z ich udziałem ma miejsce w rodzinnym gniazdku. Dlatego, myśląc o bezpiecznym oknie, powinniśmy zwracać uwagę na rozwiązania, które służą ochronie najmłodszych przed urazami. W końcu to maluchy muszą wszystko obejrzeć i wszystkiego dotknąć. Ta ciekawość świata niestety niesie za sobą ryzyko. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, by niewinna zabawa zamieniła się w koszmar.
Czym w takim razie powinno wyróżniać się bezpieczne dla malucha okno? Po pierwsze, klamka. Wiadomo otwarcie okna wywołane chęcią wyjrzenia lub wyjścia na zewnątrz może mieć opłakane skutki. Zamykana na kluczyk klamka to proste, a zarazem najlepsze rozwiązanie, które uniemożliwi małym zapalonym badaczom świata samowolną podróż przez ''szklane wrota''. Mając przy sobie kluczyk lub chowając go w trudno dostępnym miejscu, rodzic będzie miał spokojniejszą głowę.
O bezpiecznym oknie nie możemy mówić, nie poruszając tematu szyb. Ich rozbicie grozi przecież skaleczeniem, a niekiedy bardzo poważnymi, bo zagrażającymi życiu, urazami. W razie wypadku najbezpieczniejsze są szyby laminowane P2 lub P4, które posiadają większą odporność na rozbicie, a w przypadku pęknięcia chronią przed zranieniem lub wypadnięciem. Te właściwości zawdzięczają specjalnej folii PVB używanej m.in. w przednich szybach samochodów osobowych. Dzięki niej pęknięte szkło nie rozsypuje się i pozostaje w dalszym ciągu przymocowane do ramy.
Dobrze, żeby chroniące przed wypadkami okno było wyposażone jeszcze w blokadę uchyłu. Takie rozwiązanie zatrzymuje okno w pozycji uchylonej, nawet gdy wieje silny wiatr lub działa na nie siła nacisku. Jest to ochrona przed przytrzaśnięciem palców, co często przytrafia się dzieciom. Dodatkowo okno można wyposażyć w blokadę rozwarcia z kluczykiem, dzięki której pozostanie ono w wybranej przez rodzica pozycji i nie zatrzaśnie się, nawet gdy maluch je popchnie.
O tym, jak w praktyce sprawdza się okno posiadające wszystkie opisane powyżej funkcje, można przekonać się, zapoznając się z nowym cyklem filmów z serii OKNOPLAST LAB. W ramach multimedialnego projektu podkrakowski producent stolarki okienno-drzwiowej prezentuje dotyczące okien innowacyjne rozwiązania w kontekście bezpieczeństwa i komfortu domowników. Tym razem bardzo mocno skupia się na merytorycznej stronie swoich produktów.
W najnowszej odsłonie OKNOPLAST LAB eksperci polskiej marki poświęcają uwagę również niebezpieczeństwu, jakie może stwarzać w domu niepozorny próg. Wysoki może być sprawcą domowego wypadku, szczególnie wśród dzieci, starszych ludzi, a także osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza poruszających się na wózku.
Standardowe, czyli typowe dla większości dostępnych na rynku produktów, progi mierzą 7-8 cm. Natomiast wysokość progu Win Step – wystającego z okien balkonowych czy tarasowych tzw. progu zero – wynosi zaledwie 2 cm. Taka prosta korekta ułatwia znacznie przemieszczanie się między mieszkaniem a tarasem lub balkonem. Lepszej mobilności służy również rozwiązanie eliminujące barierę progu, czyli zapobiegająca potykaniu się specjalna nakładka na próg.
Autorzy poradników publikowanych pod szyldem OKNOPLAST LAB nie byliby sobą, gdyby nie zaprezentowali i omówili też rozwiązań zapewniających bezpieczeństwa przed zewnętrznym zagrożeniem, czyli profesjonalnymi włamywaczami. Jak się okazuje, solidne szyby laminowane, dodatkowe zabezpieczenia okuć i zaczepy antywyważeniowe to wyróżniki tych okien, które znacznie zmniejszają ryzyko włamania do domu. Bezpieczne oblicze zyskują też drzwi za sprawą m.in. funkcji ich otwierania przy pomocy czytnika linii papilarnych.
W najbliższym czasie widzowie zainteresowani szeroko rozumianym bezpieczeństwem domu mogą spodziewać się kolejnych instruktażowych filmików przygotowanych przez specjalistów z Grupy OKNOPLAST. Więcej informacji na temat rozwiązań z zakresu Bezpiecznego Domu znajduje się pod tym linkiem.