Pan płaci, pani płaci. Eksperci nie mają wątpliwości, kto finansuje uszczelnienie podatków

Fiskalizm państwa rośnie, ciężar uszczelnienia podatków ponosimy wszyscy - twierdzą ekonomiści z SGH
Fiskalizm państwa rośnie, ciężar uszczelnienia podatków ponosimy wszyscy - twierdzą ekonomiści z SGH Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Badacze ze Szkoły Głównej Handlowej przyjrzeli się zmianom w podatku CIT, które obowiązują od początku roku. Okazuje się, że część rozwiązań działa inaczej, niż powinna a ich koszt ponoszą wszyscy podatnicy.


– To, co fiskus nazywa walką z agresywną optymalizacją, jest zwiększeniem obciążeń podatkowych bez podnoszenia stawki CIT – twierdzą eksperci SGH, cytowani przez dziennik Rzeczpospolita.

Najmocniejszym przykładem jest zasada nakazująca rozdzielenie źródeł przychodów. Wcześniej to fiskus musiał udowodnić, że jakaś transakcja nie miała sensu ekonomicznego. Można było więc za pomocą zysków z jednego źródła, finansować inną działalność. Obecnie podatek trzeba płacić i od działalności dochodowej, jak i niedochodowej.

Zmiany w ustawie o CIT
Kolejnymi ważnymi przykładami wskazywanymi przez ekspertów są choćby minimalny podatek dochodowy od wartości obiektów komercyjnych oraz przepisy dotyczące rozliczania w kosztach uzyskania przychodów wierzytelności nieściągalnych. Te drugie mogą doprowadzić do tego, że oprocentowanie pożyczek w legalnie działających instytucjach może sięgnąć nawet 40 proc.

– Zmiany w ustawie o CIT to dalszy ciąg postępującej fiskalizacji, która nie tylko wynika z chęci zamknięcia możliwych sposobów optymalizacji podatkowej, ale jest po prostu sposobem na zwiększenie dochodów podatkowych budżetu państwa – podkreśla Karolina Stawowska, partner i szefowa praktyki podatkowej w kancelarii Wolf Theiss w Warszawie.


Prof. Dominik Gajewski z SGH dodaje, że w znowelizowanej ustawie o CIT, ciężar fiskalny uszczelnienia został przerzucony głównie na małych i średnich podatników. Jego zdaniem polityka podatkowa w CIT przechyla się na funkcję czysto fiskalną.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.