Ostra zagrywka na rynku mieszkaniowym. Chcą bronić klientów przed deweloperami

UOKiK chce bronić klientów przed deweloperami. Deweloperzy siebie - przed pomysłami UOKiK
UOKiK chce bronić klientów przed deweloperami. Deweloperzy siebie - przed pomysłami UOKiK Fot. 123rf.com
Zmiany na rynku mieszkaniowym. Klienci firm deweloperskich, chętni na zakup mieszkania, mają być lepiej zabezpieczeni – postuluje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Deweloperzy narzekają, że budowanie mieszkań za własne pieniądze, a nie klientów, podniesie ceny mieszkań.


Obecnie deweloperzy budujący mieszkania nie dostają całości pieniędzy od swoich klientów. Jeśli sprzedadzą lokale, ale budynek jest jeszcze dziurą w ziemi, to środki trafiają najpierw na otwarty rachunek powierniczy. Oznacza to, że deweloper musi zainwestować jedynie część własnych pieniędzy w budowę, kolejne są mu wypłacane w miarę posuwania się robót.

UOKiK proponuje dość daleko idące zmiany w przepisach. Zdaniem urzędników otwarte rachunki nie dają klientom odpowiedniej ochrony i lepiej zastąpić je tzw. zamkniętymi rachunkami powierniczymi.

Pieniądze z takiego konta trafią do dewelopera dopiero wtedy, gdy mieszkania zostaną wybudowane a prawa do nich przeniesione na klientów. Urząd dopuszcza też pozostawienie w obiegu rachunków otwartych, ale z gwarancją bankową lub ubezpieczeniową.

Straty firm deweloperskich
Zdaniem Konrada Płochockiego, dyrektora generalnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich, cytowanego przez serwis Wyborcza.pl, spowoduje to sporo utrudnień. Deweloperzy będą musieli budować na kredyt albo uzyskiwać kosztowne gwarancje, na które system bankowy nie jest przygotowany. Na dodatek najbardziej stracą na tym niewielkie firmy deweloperskie, które z natury są dla banków gorszymi klientami, niż rynkowe potęgi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.