Zapachniało absurdem. Sądy w całej Polsce będą sprawdzać, czy Żabki są pocztami

Czy Żabki mogą być pocztami? Sprawdzą to sądy
Czy Żabki mogą być pocztami? Sprawdzą to sądy Foto: Adam Stępień / Agencja Gazeta
Czy Żabka może być otwarta w niedziele? Inspekcja pracy poczuła się bezradna i postanowiła na barki sędziów zrzucić odpowiedzialność za stwierdzenie, czy placówki Żabki, które w ostatnim czasie stały się placówkami pocztowymi, mogą być otwierane w niedziele objęte zakazem handlu.


Jak informuje RMF24.pl, Państwowa Inspekcja Pracy kieruje do sądów w całej Polsce wnioski o sprawdzenie osiedlowych sklepów spożywczych. W szczególności chodzi o te, na których pojawiły się tabliczki informujące o tym, iż są to placówki pocztowe. Wiadomo, że zrobiła tak część sklepików sieci Żabka.

Inspektorzy uważają, że może być to próba obejścia zakazu handlu w niedziele, ale nie czują się na tyle kompetentni, by to oceniać. Z kolei posłowie z prawej strony sceny politycznej i przedstawiciele Solidarności, która napisała projekt ustawy o zakazie i aktywnie za nim lobbowała, zapowiadają uszczelnienie przepisów.

Żabka otwarta w niedziele
Sieć podkreśla, że nie robi nic nielegalnego. Jej przedstawiciele przypominają, że placówki Żabki już od 2012 roku prowadzą działalność pocztową (można w nich odbierać przesyłki). A poczty nie są objęte zakazem handlu. Żabka podkreśla jednak, że sklepiki prowadzone osobiście przez franczyzobiorców i tak mogą być otwarte w niedziele zgodnie z prawem.


Zapewniają też, że ze statusu poczty i łączącego się z tym wyłączenia spod zakazu, korzysta niewielka liczba prowadzących sklepy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.