Zapachniało absurdem. Sądy w całej Polsce będą sprawdzać, czy Żabki są pocztami

Czy Żabki mogą być pocztami? Sprawdzą to sądy
Czy Żabki mogą być pocztami? Sprawdzą to sądy Foto: Adam Stępień / Agencja Gazeta
Czy Żabka może być otwarta w niedziele? Inspekcja pracy poczuła się bezradna i postanowiła na barki sędziów zrzucić odpowiedzialność za stwierdzenie, czy placówki Żabki, które w ostatnim czasie stały się placówkami pocztowymi, mogą być otwierane w niedziele objęte zakazem handlu.

Jak informuje RMF24.pl, Państwowa Inspekcja Pracy kieruje do sądów w całej Polsce wnioski o sprawdzenie osiedlowych sklepów spożywczych. W szczególności chodzi o te, na których pojawiły się tabliczki informujące o tym, iż są to placówki pocztowe. Wiadomo, że zrobiła tak część sklepików sieci Żabka.

Inspektorzy uważają, że może być to próba obejścia zakazu handlu w niedziele, ale nie czują się na tyle kompetentni, by to oceniać. Z kolei posłowie z prawej strony sceny politycznej i przedstawiciele Solidarności, która napisała projekt ustawy o zakazie i aktywnie za nim lobbowała, zapowiadają uszczelnienie przepisów.

Żabka otwarta w niedziele
Sieć podkreśla, że nie robi nic nielegalnego. Jej przedstawiciele przypominają, że placówki Żabki już od 2012 roku prowadzą działalność pocztową (można w nich odbierać przesyłki). A poczty nie są objęte zakazem handlu. Żabka podkreśla jednak, że sklepiki prowadzone osobiście przez franczyzobiorców i tak mogą być otwarte w niedziele zgodnie z prawem.


Zapewniają też, że ze statusu poczty i łączącego się z tym wyłączenia spod zakazu, korzysta niewielka liczba prowadzących sklepy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.