Rosja blokuje nam dostęp do ultraszybkiego internetu. Polski rząd idzie skarżyć się do Brukseli

Rosja blokuje rozwój technologii 5G w Polsce
Rosja blokuje rozwój technologii 5G w Polsce Małgorzta Kujawka / Agencja Gazeta
Rosja obiecała uwolnienie częstotliwości potrzebnej do wdrożenia w Polsce sieci 5G. Do tej pory jednak tego nie zrobiła, a rząd ma dość czekania i ma zamiar poprosić o pomoc Komisję Europejską.

Wprowadzenie technologii 5G uwolniłoby wiele możliwości. Telekomy mogłyby przesyłać dane z prędkością do 100 Gb/s. Stosowana dzisiaj technologia LTE ogranicza natomiast prędkość do 300 Mb/s. Sieć 5G pozwoliłaby również na granie w sieci na komórkach, bo charakteryzuje się bardzo małymi opóźnieniami. W szerszym wymiarze umożliwi natomiast rozwój inteligentnych miast i autonomicznych samochodów.

5G w Polsce
To wszystko jednak melodia przyszłości, tym bardziej, że Rosjanie nie chcą zwolnić częstotliwości, która jest potrzebna do wdrożenia 5G w Polsce – pisze "Rzeczpospolita". Oznacza to, że zakłócenia mogłyby się pojawić w promieniu 300 km od wschodniej granicy.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował dziennik, że rząd ma zamiar poprosić Komisję Europejską o włączenie się do negocjacji. KE była już wcześniej powiadomiona, że rozmowy z Rosją idą bardzo topornie. Interwencja unijnych urzędników jest dość prawdopodobna. Plany UE zakładają bowiem, że do 2020 roku przynajmniej jedno miasto w każdym kraju członkowskim ma być pokryte siecią 5G, a do 2025 roku państwa będą musiały zapewnić dostęp do sieci w każdym dużym mieście i na głównym szlakach komunikacyjnych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.