Rosja blokuje nam dostęp do ultraszybkiego internetu. Polski rząd idzie skarżyć się do Brukseli

Rosja blokuje rozwój technologii 5G w Polsce
Rosja blokuje rozwój technologii 5G w Polsce Małgorzta Kujawka / Agencja Gazeta
Rosja obiecała uwolnienie częstotliwości potrzebnej do wdrożenia w Polsce sieci 5G. Do tej pory jednak tego nie zrobiła, a rząd ma dość czekania i ma zamiar poprosić o pomoc Komisję Europejską.

Wprowadzenie technologii 5G uwolniłoby wiele możliwości. Telekomy mogłyby przesyłać dane z prędkością do 100 Gb/s. Stosowana dzisiaj technologia LTE ogranicza natomiast prędkość do 300 Mb/s. Sieć 5G pozwoliłaby również na granie w sieci na komórkach, bo charakteryzuje się bardzo małymi opóźnieniami. W szerszym wymiarze umożliwi natomiast rozwój inteligentnych miast i autonomicznych samochodów.

5G w Polsce
To wszystko jednak melodia przyszłości, tym bardziej, że Rosjanie nie chcą zwolnić częstotliwości, która jest potrzebna do wdrożenia 5G w Polsce – pisze "Rzeczpospolita". Oznacza to, że zakłócenia mogłyby się pojawić w promieniu 300 km od wschodniej granicy.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował dziennik, że rząd ma zamiar poprosić Komisję Europejską o włączenie się do negocjacji. KE była już wcześniej powiadomiona, że rozmowy z Rosją idą bardzo topornie. Interwencja unijnych urzędników jest dość prawdopodobna. Plany UE zakładają bowiem, że do 2020 roku przynajmniej jedno miasto w każdym kraju członkowskim ma być pokryte siecią 5G, a do 2025 roku państwa będą musiały zapewnić dostęp do sieci w każdym dużym mieście i na głównym szlakach komunikacyjnych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.