Międzynarodowy konkurs dla start-upów rozstrzygnięty. Oto zwycięzcy PowerUp! by InnoEnergy

19 czerwca w czeskiej Pradze odbył się finał międzynarodowego konkursu PowerUp! 2018 by InnoEnergy. Pierwsze miejsce zajął Zubax Robotics z Estonii
19 czerwca w czeskiej Pradze odbył się finał międzynarodowego konkursu PowerUp! 2018 by InnoEnergy. Pierwsze miejsce zajął Zubax Robotics z Estonii Materiały prasowe
Było ich piętnastu. Każdy z innego kraju, ale wszyscy z pomysłami, jak skorzystać z dobrodziejstwa inteligentnych i czystych technologii, aby nam żyło się łatwiej, a środowisko nie było zaś ofiarą naszego komfortu. Mowa o uczestnikach wielkiego finału, który odbył się 19 czerwca w czeskiej Pradze. Główną nagrodę w prestiżowym konkursie dla start-upów z Europy Środkowo-Wschodniej zgarnęli twórcy Zubax Robotics.

Pochodzący z Estonii zwycięski start-up zaprezentował rozwiązanie zmniejszające zużycie energii w silnikach elektrycznych pojazdów lotniczych, co z kolei skutkuje zwiększeniem zasięgu poruszających się w przestrzeni powietrznej maszyn. Technologia, która może stać się impulsem w rozwoju elektromobilności, zrobiła największe wrażenie na jury, które nagrodziło jej autorów dotacją w wysokości 30 tys. euro oraz szansą na zaproszenie do akceleratora Highway by InnoEnergy.

– Zgłosiliśmy się do PowerUp!, bo wiedzieliśmy, że ten konkurs zapewnia nie tylko finansowanie, ale również wszechstronne wsparcie EIT InnoEnergy. Nagrodę przeznaczymy na dalszy rozwój produktu, który pozwoli na osiągnięcie lepszej pozycji na rynku. Wiedzieliśmy, że mamy dobry pomysł i dobry produkt, ale wygrana jest zaskoczeniem i motywacją do nieustannej pracy – twierdzi Pavek Kirienko, Head of Technical Research w Zubax Robotics.
– Przez siedem działalności EIT InnoEnergy zainwestowało w innowacyjne projekty 2 miliardy euro. Dzięki naszemu wsparciu 80 produktów weszło na rynek. Teraz przed tą niesamowitą szansą stoi zespół Zubax Robotics, który przedstawił rozwiązanie skalowalne, mające globalne zastosowanie, co było najważniejszym kryterium w naszym konkursie – komentuje przewodniczący jury, Christo Balinow, Business Development Director for CEE and Middle East w EIT InnoEnergy Central Europe.

Drugie miejsce zajął WellParko, start-up reprezentujący w finale Litwę. Jego zespół otrzymał dofinansowanie w wysokości 10 tys. euro za wykorzystujące sztuczną inteligencję rozwiązanie, które poprawia zarządzanie miejscami parkingowymi. Trzecia lokata przypadła czeskiemu Neuron Soundware, który na bazie AI opracował technologię pozwalającą na wczesną diagnostykę usterek mechanicznych za pomocą kilku sekund dźwięku. Wynalazek, który może pochwalić się dokładnością wynoszącą więcej niż 99,95 proc., przyniósł Czechom nagrodę wielkości 5 tys. euro.


W finale czwartej edycji konkursu Polskę reprezentował zespół Indoorway. Technologiczna firma z Warszawy pojechała do Pragi z inteligentnym i precyzyjnym narzędziem do analizy ruchu wewnątrz budynków. Opracowane przez Polaków rozwiązanie z zakresu smart building zapewnia nie tylko dokładną nawigację po obiektach i mapowanie przestrzeni, ale również optymalizację linii produkcyjnych i planu magazynu.
Przed jury, inwestorami i mediami wystąpiło w sumie 15 start-upów wyłonionych z finałów krajowych, jakie zorganizowano w następujących państwach: Węgry, Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Turcja, Chorwacja, Grecja i Ukraina. Konkurs stworzył wszystkim jego uczestnikom szansę na spotkanie z wiodącymi firmami sektora energii i cleantech w regionie. W gronie partnerów biznesowych wydarzenia znalazły się m.in. polskie RAFAKO, węgierski Mol Group i turecka Enerjisa.

PowerUp! by InnoEnergy to międzynarodowy konkurs przeznaczony dla start-upów z obszaru cleantech, smart cities, mobility i energy storage Do tegorocznej czwartej edycji przedsięwzięcia przystąpiło 299 start-upów z 24 krajów Europy Środkowej i Wschodniej (aż 38 pochodziło z Polski). Oferujący wsparcie finansowe i merytoryczne konkurs został zorganizowany przez EIT InnoEnergy, największy europejski fundusz branży cleantech.

Artykuł powstał we współpracy z InnoEnergy Central Europe

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.