Reuters zapowiada, że Credit Agricole chce wyjść z Polski. To biznes wart 33 mld zł

Credit Agricole planuje wyjść z Polski i sprzedać swój polski oddział
Credit Agricole planuje wyjść z Polski i sprzedać swój polski oddział Foto: Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Francuski bank Credit Agricole chce sprzedać swój polski oddział – poinformował Reuters. To 13. pod względem aktywów banku w kraju. Zbyt mały, by skutecznie konkurować z największymi graczami. Centrala banku zaprzecza tym pogłoskom.

Aktywa Credit Agricole wynoszą 33 miliardy złotych. Oznacza to, że CA jest dziewięciokrotnie mniejszy od największego polskiego kredytodawcy – PKO BP. W środowisku bankowym zaczyna krążyć informacja, że polska jednostka Credit Agricole jest na sprzedaż.

Aby skutecznie działać na polskim rynku, CA musiałby kupić inny bank i wzmocnić swoją siłę przebicia. W zeszłym miesiącu Reuters informował, że Credit Agricole znalazł się wśród inwestorów zainteresowanych zakupem Eurobanku od Societe Generale, który również zmaga się z konkurencją dużych graczy.

Polski rynek bankowy
Drugą opcją, która wydaje się obecnie bardziej prawdopodobna, jest sprzedaż polskiego biznesu CA. Krajowy rynek bankowy jest wysoce konkurencyjny, ponieważ niskie stopy procentowe i presja regulacyjna doprowadziły do zmniejszenia marż kredytodawców, a mniejsi gracze nie są w stanie zapewnić satysfakcjonujących zysków dla akcjonariuszy.


Jak pisze Reuters, rzecznik prasowy CA w Paryżu pierwotnie odmówił skomentowania tych doniesień. Następnie zaprzeczył tym wiadomościom.

– Nie planujemy sprzedać naszego banku w Polsce – poinformowała rzecznik Credit Agricole, dementując informacje Reutersa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.