Ćwierć tysiąca oszukanych. Prokuratura ujawnia, jak działali internetowi oszuści

Prokuratura zdradza, jak działają internetowi oszuści. W rok wyciągnęli pół miliona od swoich ofiar
Prokuratura zdradza, jak działają internetowi oszuści. W rok wyciągnęli pół miliona od swoich ofiar Foto: Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta
Prawie pół miliona złotych wyłudzili od swoich ofiar właściciele kilku sklepów internetowych. Stają przed sądem, grozi im do 10 lat za kratami. Jednocześnie prokuratura pokazuje, jak łatwo było wpaść w zastawiane przez nich pułapki.

Trzech oskarżonych prowadziło łącznie 4 sklepy internetowe, pod następującymi domenami: home.com.pl, warmcom.pl, junon.pl oraz alphatherm.pl – donosi serwis MetroWarszawa.Gazeta.pl.

Śledczy ustalili, że wszystkie sklepy oferowały dokładnie ten sam towar, mimo że prowadziły je 3 teoretycznie różne, sztucznie konkurujące ze sobą spółki. Ich oferta była bardzo atrakcyjna – wyposażenie domu było w nich tańsze, niż w innych sklepach. Klient po złożeniu zamówienia otrzymywał informację, że będzie musiał poczekać na towar kilka tygodni.

Jednocześnie pracownicy naciskali, by klienci płacili od razu przelewem. Towary oczywiście nigdy do nich nie dotarły. Kontakt ze sklepem urywał się po złożeniu zamówienia i dokonaniu płatności. Na dodatek szefowie spółek polecili swoim pracownikom, by w kontaktach z klientami używali fałszywych tożsamości.

Co ciekawe – wspomniane sklepy wcześniej działały bez zastrzeżeń. Od 2013 do 2015 roku plynnie realizowały zamówienia. Kiedy ich sytuacja się pogorszyła, zaczęły po prostu wyłudzać pieniądze. Proceder trwał od 2016 do 2017 roku. W efekcie podejrzani wzbogacili się o prawie pół miliona złotych kosztem 258 osób.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.