Białe kołnierzyki tracą pieniądze. Policja zabiera im nawet bitcoiny i lokomotywy

Policja coraz skuteczniej odbiera przestępcom majątek - nawet bitcoiny i lokomotywy
Policja coraz skuteczniej odbiera przestępcom majątek - nawet bitcoiny i lokomotywy Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
Policja coraz skuteczniej dobiera się do sprawców przestępstw gospodarczych. W tym roku zabezpieczyli już majątki warte 461 milionów złotych. Wśród nich są wille, pieniądze, konta bankowe a nawet udziały w spółkach.

Komenda Główna Policji pochwaliła się tymi danymi, pokazując, że coraz częściej skutecznie znajduje i zabezpiecza majątki pochodzące z przestępstw tzw. białych kołnierzyków. W pierwszym półroczu 2018 r. wartość takiego mienia wyniosła 461 mln zł. To o 130 proc. więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku – pisze "Rzeczpospolita".

Przestępstwa gospodarcze
Prawie 80 proc. mienia zabezpieczonego przez śledczych pochodzi z przestępstw gospodarczych, w tym karuzel VAT i oszustw akcyzowych. Wynika z tego, że przestępcy w białych kołnierzykach stracili ok. 367 mln złotych.

– Najczęściej zabezpieczaliśmy środki na kontach bankowych, luksusowe wille, grunty i cenne ruchomości, np. samochód za 3 mln zł. A w jednej ze spraw paliwowych – lokomotywy – mówi RP.pl Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

U jednego z podejrzanych znaleziono 4 mln zł w gotówce, innemu odebrano bitcoiny. Dzięki przepisom o konfiskacie rozszerzonej, śledczym udało się też odzyskać nieruchomości przepisywane na rodzinę, a także działające firmy, które przestępcy przejęli przez tzw. słupy.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.