Białe kołnierzyki tracą pieniądze. Policja zabiera im nawet bitcoiny i lokomotywy

Policja coraz skuteczniej odbiera przestępcom majątek - nawet bitcoiny i lokomotywy
Policja coraz skuteczniej odbiera przestępcom majątek - nawet bitcoiny i lokomotywy Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
Policja coraz skuteczniej dobiera się do sprawców przestępstw gospodarczych. W tym roku zabezpieczyli już majątki warte 461 milionów złotych. Wśród nich są wille, pieniądze, konta bankowe a nawet udziały w spółkach.

Komenda Główna Policji pochwaliła się tymi danymi, pokazując, że coraz częściej skutecznie znajduje i zabezpiecza majątki pochodzące z przestępstw tzw. białych kołnierzyków. W pierwszym półroczu 2018 r. wartość takiego mienia wyniosła 461 mln zł. To o 130 proc. więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku – pisze "Rzeczpospolita".

Przestępstwa gospodarcze
Prawie 80 proc. mienia zabezpieczonego przez śledczych pochodzi z przestępstw gospodarczych, w tym karuzel VAT i oszustw akcyzowych. Wynika z tego, że przestępcy w białych kołnierzykach stracili ok. 367 mln złotych.

– Najczęściej zabezpieczaliśmy środki na kontach bankowych, luksusowe wille, grunty i cenne ruchomości, np. samochód za 3 mln zł. A w jednej ze spraw paliwowych – lokomotywy – mówi RP.pl Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

U jednego z podejrzanych znaleziono 4 mln zł w gotówce, innemu odebrano bitcoiny. Dzięki przepisom o konfiskacie rozszerzonej, śledczym udało się też odzyskać nieruchomości przepisywane na rodzinę, a także działające firmy, które przestępcy przejęli przez tzw. słupy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.