Jeśli będziesz tak pracować, zniszczysz sobie wątrobę. I wcale nie chodzi o popijanie w biurze

Kiedy całe biuro poszło spać, ty nie siedź. Taka praca niszczy organy wewnętrzne
Kiedy całe biuro poszło spać, ty nie siedź. Taka praca niszczy organy wewnętrzne fot. Przemyslaw Kozlowski / Agencja Gazeta
Praca w nocy. Zaskakujące odkrycie naukowców – nie mamy jednego zegara biologicznego. Okazuje się, że zarywanie wieczorów i nocy rozregulowuje pracę organów wewnętrznych. Takie narządy jak trzustka czy wątroba mają własny zegar biologiczny, który ulega destrukcji. Grozi to poważnymi chorobami.

Odkrycia dokonali naukowcy z Washington State University i University of Surrey. Wyniki badań zostały opublikowane w nowym numerze Proceedings of the National Academy of Sciences.

Dobowy rytm
Okazało się, że nasze organy wewnętrzne mają własne mechanizmy zegarowe, regulujące ich pracę. Naukowcy odkryli to, zaburzając dobowy rytm badanych osób i pobierając od nich duże ilości markerów. Substancje te wykazały, że np. wątroba i trzustka pracują niezależnie od naszego zegara biologicznego w mózgu.

Zaburzenia tego rytmu wpływają bardzo negatywnie na organy wewnętrzne, nawet jeśli pracując w nocy czujemy się dobrze. Praca na nocną zmianę zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy, a także chorób układu krążenia, czy chorób nowotworowych.

Naukowcy odkryli również, że takich zaburzeń nie mają osoby, które podczas badań utrzymywały normalny cykl aktywności.

Teraz będą możliwe dalsze badania, które pozwolą odpowiedzieć na pytania, czy i jak można zapobiegać negatywnym dla zdrowia skutkom nocnej pracy i aktywności oraz jak pomóc osobom chorującym np. na zaburzenia snu.

Niedawno pisaliśmy w INNPoland.pl o tym, jak najlepiej spać, by zadbać o swój mózg. Włoscy badacze z Marche Polytechnic University udowodnili bowiem, że podczas snu nasze mózgi oczyszczają się z toksycznych produktów ubocznych aktywności nerwowych wykonywanych w ciągu dnia. Na pewno trzeba uważać na aplikacje do kontroli snu. Jeśli z nich źle korzystamy, skutki dla naszego zdrowia mogą być fatalne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.