Rachunki za prąd pójdą mocno w górę. "W TVPropaganda wam tego nie powiedzą"

Tak drogiego prądu w historii jeszcze nie było
Tak drogiego prądu w historii jeszcze nie było Karol Piętek / Agencja Gazeta
Hurtowe ceny prądu pobiły niedawno swój historyczno rekord. Co to oznacza dla przeciętnego odbiorcy? A no to, że za chwilę odczuje te podwyżki na własnej kieszeni – Polaków czeka duża podwyżka rachunków.

- W TVPropaganda Wam tego nie powiedzą: Ceny prądu w Polsce są najwyższe w historii – zatwittował Janusz Piechociński. Były wicepremier i minister gospodarki odniósł się w ten sposób do ostatnich kontraktów zawieranych na Towarowej Giełdzie Energii.


W ubiegłym tygodniu ceny energii na TGE dobiły do poziomu 224 zł/MWh. Tymczasem rok temu za taką samą ilość energii trzeba było zapłacić 165 zł.

Ceny prądu w Polsce
Efekt? Rachunki za prąd pójdą znacząco w górę. Dr Jan Rączka, doradca Forum Energii, wyliczył że w przyszłym roku przeciętne gospodarstwo domowe musi liczyć się z 15 proc. podwyżką.

– Założywszy, że wydaje na ten cel przeciętnie 1,4 tys. zł rocznie (dane Forum Energii), to podwyżka wyniesie 140-210 zł (ok. 11,50-17,50 zł miesięcznie) – zauważa „Gazeta Wyborcza”.

Skąd tak wysoki wzrost cen prądu? Zdaniem dziennika, przyczyny są trzy. Pierwsza (i najważniejsza) to zbytnie uzależnienie Polski od węgla, z którego produkowane jest niemal 80 proc. prądu. Surowiec robi się jednak coraz droższy - przez ostatnie 12 miesięcy ceny węgla energetycznego poszły w górę o 15 proc. Problem stanowią również drożejące prawa do emisji dwutlenku węgla oraz deficyt energii w krajach skandynawskich. A to właśnie stamtąd importujemy część prądu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.