Brytyjczycy złoją Facebookowi skórę. Chcą poddać firmę dodatkowemu nadzorowi i dołożyć podatków

Brytyjczycy chcą, by Facebook był poddany bardziej rygorystycznemu nadzorowi i płacił wyższe podatki.
Brytyjczycy chcą, by Facebook był poddany bardziej rygorystycznemu nadzorowi i płacił wyższe podatki. Fot. YouTube / PrntScr
Jeżeli ktoś sądził, że skandal z przekazywaniem danych do firmy Cambridge Analytica dobiegł już końca, to był w błędzie. Komisja ds. mediów brytyjskiej Izby Gmin zarekomendowała właśnie, by portal Marka Zuckerberga został poddany dodatkowemu nadzorowi, a firma zaczęła być traktowana jak przedsiębiorstwo, a nie platforma internetowa – innymi słowy, by płaciła większe podatki.

Dokumenty komisji ujrzały światło dzienne w sobotę, na dzień przed tym, jak miały zostać oficjalnie przedstawione opinii publicznej. Wynika z nich, że deputowani są poważnie zatrwożeni zjawiskiem fake news oraz manipulowaniem emocjami opinii publicznej przy pomocy portali społecznościowych i danych, jakie „kontrahenci” – tacy jak Cambridge Analytica – są w stanie z nich wycisnąć.

Brytyjczyków wzburzył nie tylko fakt, że dane uzytkowników trafiały do innych firm. W tle są wszystkie skandale ostatnich miesięcy – możliwe manipulowanie opinią publiczną i wynikami wyborów w USA przez rosyjskich troli, czy aktywność grup popierających Brexit.

Komisja rekomenduje rządowi Theresy May przekwalifikowanie firmy Marka Zuckerberga z platformy internetowej na przedsiębiorstwo. Oznaczałoby to zwiększenie państwowego nadzoru nad poczynaniami Facebooka, a także – wyższe podatki. – Nasza demokracja jest zagrożona i nadszedł czas, by działać, chroniąc wspólne wartości i nieskazitelność demokratycznych instytucji – kwituje komisja.


Raport nie powstał ad hoc, ani nawet wskutek skandalu wokół Cambridge Analytica: komisja zaczęła nad nim pracować już w styczniu ubiegłego roku. Od tamtej pory przeprowadzono około dwudziestu – jak podsumowuje portal Bankier.pl, „agresywnych” – przesłuchań.

Rekomendacje zostały opublikowane w najgorszym, z perspektywy Marka Zuckerberga, momencie: w ostatni piątek akcje Facebooka poleciały gwałtownie w dół. Firma straciła na wartości 122 mld dolarów. Wygląda na to, że w poniedziałek się nie odbije.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.