Brytyjczycy złoją Facebookowi skórę. Chcą poddać firmę dodatkowemu nadzorowi i dołożyć podatków

Brytyjczycy chcą, by Facebook był poddany bardziej rygorystycznemu nadzorowi i płacił wyższe podatki.
Brytyjczycy chcą, by Facebook był poddany bardziej rygorystycznemu nadzorowi i płacił wyższe podatki. Fot. YouTube / PrntScr
Jeżeli ktoś sądził, że skandal z przekazywaniem danych do firmy Cambridge Analytica dobiegł już końca, to był w błędzie. Komisja ds. mediów brytyjskiej Izby Gmin zarekomendowała właśnie, by portal Marka Zuckerberga został poddany dodatkowemu nadzorowi, a firma zaczęła być traktowana jak przedsiębiorstwo, a nie platforma internetowa – innymi słowy, by płaciła większe podatki.

Dokumenty komisji ujrzały światło dzienne w sobotę, na dzień przed tym, jak miały zostać oficjalnie przedstawione opinii publicznej. Wynika z nich, że deputowani są poważnie zatrwożeni zjawiskiem fake news oraz manipulowaniem emocjami opinii publicznej przy pomocy portali społecznościowych i danych, jakie „kontrahenci” – tacy jak Cambridge Analytica – są w stanie z nich wycisnąć.

Brytyjczyków wzburzył nie tylko fakt, że dane uzytkowników trafiały do innych firm. W tle są wszystkie skandale ostatnich miesięcy – możliwe manipulowanie opinią publiczną i wynikami wyborów w USA przez rosyjskich troli, czy aktywność grup popierających Brexit.

Komisja rekomenduje rządowi Theresy May przekwalifikowanie firmy Marka Zuckerberga z platformy internetowej na przedsiębiorstwo. Oznaczałoby to zwiększenie państwowego nadzoru nad poczynaniami Facebooka, a także – wyższe podatki. – Nasza demokracja jest zagrożona i nadszedł czas, by działać, chroniąc wspólne wartości i nieskazitelność demokratycznych instytucji – kwituje komisja.


Raport nie powstał ad hoc, ani nawet wskutek skandalu wokół Cambridge Analytica: komisja zaczęła nad nim pracować już w styczniu ubiegłego roku. Od tamtej pory przeprowadzono około dwudziestu – jak podsumowuje portal Bankier.pl, „agresywnych” – przesłuchań.

Rekomendacje zostały opublikowane w najgorszym, z perspektywy Marka Zuckerberga, momencie: w ostatni piątek akcje Facebooka poleciały gwałtownie w dół. Firma straciła na wartości 122 mld dolarów. Wygląda na to, że w poniedziałek się nie odbije.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.