Bierzesz do pracy jedzenie w plastikowym pojemniku? Lepiej go wyrzuć

Plastikowe pojemniki na żywność mogą być groźne dla zdrowia
Plastikowe pojemniki na żywność mogą być groźne dla zdrowia dolgachov / 123RF
Plastikowe pojemniki na żywność to sama wygoda – wiele osób pakuje w nie jedzenie sobie i swoim pociechom. To niestety błąd. Naukowcy ostrzegają szczególnie przed trzymaniem w nich jedzenia dla dzieci. Nie należy też myć ich w zmywarce i podgrzewać w mikrofalówce.

W opublikowanym właśnie raporcie lekarze z Amerykańskiej Akademii Pediatrii ostrzegli przed substancjami chemicznymi m.in. w materiałach do pakowania żywności.

Okazuje się, że zawierają one sporo związków, które nie są obojętne dla zdrowia dzieci. To bisfenole (w tym niesławne BPA), ftalany, perfluoroalkilowe związki chemiczne, nadchlorany, azotany i sztuczne barwniki spożywcze.

Pediatrzy podkreślają, że mogą one sprzyjać lub mieć wpływ na rozwój takich chorób i zaburzeń, jak otyłość, zespół deficytu uwagi i nadpobudliwości psychoruchowej. Mogą także powodować nieprawidłowy rozwój mózgu oraz zmniejszać masę mięśniową i wytrzymałość kości. Pediatrzy mówią także o autyzmie, ale nie precyzują, jak plastik mógłby na niego wpływać.

Uwalnianiu groźnych substancji sprzyja mycie pojemników w zmywarce oraz podgrzewanie ich w kuchence mikrofalowej.

Lekarze zalecają używanie szklanych i metalowych pojemników na żywność. Są one również trwalsze od plastikowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.