O papier toaletowy niedługo będzie trudno, jak w PRL. Tym razem przez Chińczyków

Niedługo o papier toaletowy będzie trudniej, wzrosną też jego ceny
Niedługo o papier toaletowy będzie trudniej, wzrosną też jego ceny Foto: Przemyslaw Kozlowski / Agencja Gazeta
Może nie grożą nam walki o papier toaletowy, ale ceny tego towaru niedługo pójdą w górę, podobnie jak pieluch. Wszystko przez niedobory surowca i chińską politykę obchodzenia się z odpadami.

Na całym świecie zaczyna brakować miazgi drzewnej, która jest surowcem do produkcji papieru toaletowego i pieluch jednorazowych. Miazga powstaje w procesie produkcji papieru, wytwarza się ją z przeróżnych gatunków drzew.

Ceny tego surowca rosną, bo jest go coraz mniej. Bloomberg informuje, że przyczyny są różne – strajki pracowników, pożary lasów, zmniejszona wycinka drzew.

Do tego dochodzi jeszcze polityka Chin, które od przyszłego roku zabronią wwożenia do swojego kraju odpadów do przetworzenia. Trudno im się dziwić, że nie chcą być globalnym wysypiskiem. Z pewnością wpłynie to jednak na wzrost cen artykułów papierniczych.

Wzrost cen zapowiedziały już największe koncerny na świecie, zajmujące się produkcją i dystrybucją dóbr szybkozbywalnych.

– Większa cena za produkty papierowe ma na celu pokrycie kosztów towarów, które odczuwa cała branża – powiedział David Taylor, dyrektor generalny P&G.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.