Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn. Wiemy, kiedy trafi do sprzedaży

Męska pigułka antykoncepcyjna w końcu staje się faktem
Męska pigułka antykoncepcyjna w końcu staje się faktem Foto: Dinis Tolipov / 123rf.com
W USA ruszyły testy pierwszych ponoć skutecznych męskich pigułek antykoncepcyjnych. Kobiety mają je od lat 60. ubiegłego wieku. Męskie trafią do sprzedaży za mniej więcej 10 lat.

Obecnie są dwie podstawowe metody męskiej antykoncepcji. Tu używanie prezerwatyw lub zabieg wazektomii, czyli podwiązania nasieniowodów. Obie metody mają swoje plusy i minusy, ale spora część mężczyzn ich nie lubi i unika.

Według dr Christiny Wang z LA BioMed, gdyby mężczyźni mieli do wyboru inne, łatwe w stosowaniu sposoby antykoncepcji, dałoby się uniknąć aż 40 proc. niechcianych ciąż. Tym bardziej, że ostatnio okazało się, iż część Amerykanów myje i suszy swoje prezerwatywy a potem używa ich ponownie...

Laboratorium, w którym pracuje dr Wang działa pod auspicjami amerykańskich rządowych instytucji i uniwersytetu w Waszyngtonie.

Firma opracowała pigułki i żel, zawierające mieszaninę hormonów (testosteronu i progesteronu), które w testach laboratoryjnych wykazały skuteczność i były bezpieczne dla organizmu ludzkiego.

Teraz zaczęły się szeroko zakrojone testy, będą one prowadzone w 9 krajach, również w Europie.
Hormony mogą być przyjmowane w postaci pigułek, lub żelu, którym smaruje się skórę na ramieniu.

Dlaczego właśnie na ramieniu? Bo okazało się, że to miejsce najrzadziej dotykane przez kobiety i dzieci – a one powinny unikać kontaktu z żelem. Ten jednak wchłania się szybko i stopniowo uwalnia substancje.

Obie metody nie dają praktycznie żadnych efektów ubocznych, huśtawek nastroju etc. Jedynie część pierwszych testerów nieznacznie przytyła. Teraz badanie potrwa 2 lata i jeśli zakończy się pomyślnie, to pigułki i żel mają szansę trafić na rynek w 2028 roku – donosi serwis zdrowie.gazeta.pl.

Dr Wang wyjaśnia też dlaczego męska pigułka powstaje dopiero teraz. Jej zdaniem żaden koncern farmaceutyczny nie miał interesu w jej produkcji, bo pigułki dla kobiet sprzedają się znakomicie od wielu dekad.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.