Kultowy warszawski lokal zamyka podwoje. „Wiedzieli, że nie udźwigniemy kolejnej podwyżki”

To ostatnie dni funkcjonowania na Muranowie kawiarni Państwomiasto
To ostatnie dni funkcjonowania na Muranowie kawiarni Państwomiasto Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta
To ostatnie dni funkcjonowania na Muranowie kawiarni Państwomiasto. Lokal działał przy ul. Andersa od 6 lat i zorganizował w tym czasie przeszło tysiąc bezpłatnych spotkań dla publiczności. Jego założyciele tłumaczą jednak, że nie stać ich na kolejną podwyżkę czynszu.

– Dostaliśmy kolejną podwyżkę czynszu. Nie jesteśmy w stanie utrzymać lokalu w tym miejscu – opowiada „Gazecie Wyborczej” Wiktor Jędrzejewski ze Stowarzyszenia „Projekt: Polska”, które prowadzi Państwomiasto.

Kawiarnia działa na warszawskim Muranowie od 2012 roku. Od początku działa na preferencyjnych warunkach – poza działalnością komercyjną, która była prowadzona na parterze, organizowała bowiem spotkania dla mieszkańców, pracowników naukowych, publicystów i pracowników trzeciego sektora.

Jędrzejewski wyjaśnia jednak, że w czerwcu dostał od urzędników informacje, że w nowej umowie czynsz wzrośnie o 5 tys. złotych. Łącznie Państwomiasto wydaje na utrzymanie lokalu o powierzchni 500 mkw. 20 tys. złotych miesięcznie.

Państwomiasto - nowa lokalizacja
– Urzędnicy mają nasze sprawozdania finansowe. Wiedzieli, że nie udźwigniemy kolejnej podwyżki – tłumaczy członek Stowarzyszenia „Projekt: Polska”.

Teraz kawiarnia przenosi się do domku fińskiego na Jazdowie. Ze względu na ograniczone możliwości lokalowe, prowadzenie działalności edukacyjno-społecznej ma być jednak mocno utrudnione.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.