Kultowy warszawski lokal zamyka podwoje. „Wiedzieli, że nie udźwigniemy kolejnej podwyżki”

To ostatnie dni funkcjonowania na Muranowie kawiarni Państwomiasto
To ostatnie dni funkcjonowania na Muranowie kawiarni Państwomiasto Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta
To ostatnie dni funkcjonowania na Muranowie kawiarni Państwomiasto. Lokal działał przy ul. Andersa od 6 lat i zorganizował w tym czasie przeszło tysiąc bezpłatnych spotkań dla publiczności. Jego założyciele tłumaczą jednak, że nie stać ich na kolejną podwyżkę czynszu.

– Dostaliśmy kolejną podwyżkę czynszu. Nie jesteśmy w stanie utrzymać lokalu w tym miejscu – opowiada „Gazecie Wyborczej” Wiktor Jędrzejewski ze Stowarzyszenia „Projekt: Polska”, które prowadzi Państwomiasto.

Kawiarnia działa na warszawskim Muranowie od 2012 roku. Od początku działa na preferencyjnych warunkach – poza działalnością komercyjną, która była prowadzona na parterze, organizowała bowiem spotkania dla mieszkańców, pracowników naukowych, publicystów i pracowników trzeciego sektora.

Jędrzejewski wyjaśnia jednak, że w czerwcu dostał od urzędników informacje, że w nowej umowie czynsz wzrośnie o 5 tys. złotych. Łącznie Państwomiasto wydaje na utrzymanie lokalu o powierzchni 500 mkw. 20 tys. złotych miesięcznie.

Państwomiasto - nowa lokalizacja
– Urzędnicy mają nasze sprawozdania finansowe. Wiedzieli, że nie udźwigniemy kolejnej podwyżki – tłumaczy członek Stowarzyszenia „Projekt: Polska”.

Teraz kawiarnia przenosi się do domku fińskiego na Jazdowie. Ze względu na ograniczone możliwości lokalowe, prowadzenie działalności edukacyjno-społecznej ma być jednak mocno utrudnione.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.