Kultowy warszawski lokal zamyka podwoje. „Wiedzieli, że nie udźwigniemy kolejnej podwyżki”

To ostatnie dni funkcjonowania na Muranowie kawiarni Państwomiasto
To ostatnie dni funkcjonowania na Muranowie kawiarni Państwomiasto Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta
To ostatnie dni funkcjonowania na Muranowie kawiarni Państwomiasto. Lokal działał przy ul. Andersa od 6 lat i zorganizował w tym czasie przeszło tysiąc bezpłatnych spotkań dla publiczności. Jego założyciele tłumaczą jednak, że nie stać ich na kolejną podwyżkę czynszu.

– Dostaliśmy kolejną podwyżkę czynszu. Nie jesteśmy w stanie utrzymać lokalu w tym miejscu – opowiada „Gazecie Wyborczej” Wiktor Jędrzejewski ze Stowarzyszenia „Projekt: Polska”, które prowadzi Państwomiasto.

Kawiarnia działa na warszawskim Muranowie od 2012 roku. Od początku działa na preferencyjnych warunkach – poza działalnością komercyjną, która była prowadzona na parterze, organizowała bowiem spotkania dla mieszkańców, pracowników naukowych, publicystów i pracowników trzeciego sektora.

Jędrzejewski wyjaśnia jednak, że w czerwcu dostał od urzędników informacje, że w nowej umowie czynsz wzrośnie o 5 tys. złotych. Łącznie Państwomiasto wydaje na utrzymanie lokalu o powierzchni 500 mkw. 20 tys. złotych miesięcznie.

Państwomiasto - nowa lokalizacja
– Urzędnicy mają nasze sprawozdania finansowe. Wiedzieli, że nie udźwigniemy kolejnej podwyżki – tłumaczy członek Stowarzyszenia „Projekt: Polska”.

Teraz kawiarnia przenosi się do domku fińskiego na Jazdowie. Ze względu na ograniczone możliwości lokalowe, prowadzenie działalności edukacyjno-społecznej ma być jednak mocno utrudnione.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.