Azjatyckie ćmy niszczą nam parkany z bukszpanu. Zabytkowe parki zagrożone

Larwy Cydalima perspectalis żywią się wyłącznie bukszpanem i mogą go całkiem zniszczyć
Larwy Cydalima perspectalis żywią się wyłącznie bukszpanem i mogą go całkiem zniszczyć YouYube.com (screen)
W Polsce zadomowił się żarłoczny gatunek ćmy z Azji, który lubuje się w spożywaniu liści bukszpanu, bardzo popularnego w ogrodach i parkach. Na obiad wychodzi nocą i powoduje potężne straty – w Niemczech zniszczyła wiele zabytkowych parków, w Rosji doszczętnie wyjadła przynajmniej jeden gatunek ulubionej rośliny.

Entomolog dr Marek Michalski z Uniwersytetu Łódzkiego, mówi w rozmowie z PAP, że ćmy nie mają jeszcze polskiej nazwy. Ich łacińskie miano to Cydalima perspectalis. Zaobserwowano je już w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Łodzi.

Ćmy rozprzestrzeniły się już po całej Europie. W Niemczech zniszczyły wiele historycznych ogrodów przy zamkach i pałacach. Larwy żerują jedynie na krzakach bukszpanu. A ten, jako jedna z niewielu roślin, świetnie nadaje się do tworzenia żywopłotów.

W ciągu trzech lat inwazja tych ciem zniszczyła niemal doszczętnie lokalny gatunek bukszpanu na całym kaukaskim wybrzeżu Rosji, pisze serwis rmf24.pl.

Dr Michalski twierdzi, że znalezienie i eksterminacja jaj ciem to trudne zadanie. W zasadzie jedyna nadzieja w ostrej zimie, która zdziesiątkowałaby populację Cydalima perspectalis. Nie pomogą ptaki, bo nasze gatunki nie lubią larw tych owadów – prawdopodobnie mają dla nich podły smak lub są toksyczne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.