
Reklama.
- Nie jest tajemnicą, że niebieskie światło psuje nasz wzrok, uszkadzając siatkówkę oka. Nasze eksperymenty wyjaśniają, w jaki sposób to się dzieje i mamy nadzieję, że doprowadzi to do wprowadzenia terapii spowalniających zwyrodnienie plamki żółtej, takich jak nowy rodzaj kropli do oczu - mówił prof. Ajith Karunarathne, który brał udział w badaniu.
W toku badań naukowcy ustalili, że zbyt długa ekspozycja na niebieskie światło powoduje, że w komórkach fotoreceptorowych oczu powstają szkodliwe cząsteczki. Uszkodzenie wspomnianych komórek prowadzi do zwyrodnienia plamki żółtej i – w konsekwencji – nieodwracalnego uszkodzenia wzroku lub nawet jego całkowitej utraty.
– Komórki receptorowe się nie regenerują. Gdy te umrą, nie zostaną zastąpione przez nowe komórki – tłumaczył jeden z badaczy.
W jaki sposób można temu zapobiegać? Naukowcy radzą, by stosować okulary filtrujące niebieskie światło emitowane przez telefony i telewizory. Powinno się również unikać korzystania z urządzeń elektronicznych w ciemności, ew. zmieniać barwę ekranu
smartfona na cieplejszą wraz z zapadnięciem zmroku.
smartfona na cieplejszą wraz z zapadnięciem zmroku.