Reklama.
Forum Regionów to platforma dyskusji, do której zapraszani są liderzy samorządów i przedstawiciele elit regionalnych z Europy Środkowo-Wschodniej wraz z czołowymi reprezentantami biznesu i środowiska naukowego. Przygotowany w ramach partnerstwa z województwem małopolskim blok tematyczny gości w przestrzeni krynickiego forum od 2007 roku. W tym roku odbędzie się jego już siódma edycja.
Jakie tematy zostaną poruszone podczas XII Forum Regionów? Kluczowym zagadnieniem będzie polityka spójności po 2020, a także nowe zasady funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych oraz ich wpływu na rozwój regionów i innowacyjność. Goście podyskutują także o cyfrowej transformacji miast. W kontekście Polski omówiona zostanie powyborcza przyszłość jednostek samorządu terytorialnego (JST). Standardowo nie zabraknie takich wątków jak zrównoważony rozwój czy współpraca biznesu i samorządu.
W Unii Europejskiej obecnie najgorętszym tematem jest projekt budżetu na lata 2021-2027. Powoli bowiem dobiega końca epoka hojnego wspierania mniej bogatych państw członkowskich przez zamożne kraje. Jak zatem powinna wyglądać przyszłość polityki spójności? Co zrobić, aby stała się ona bardziej skuteczna i dostępna dla wszystkich regionów w Unii Europejskiej? W debacie ''Polityka Spójności 2020 – perspektywa regionów'' nad tym zagadnieniem zastanowią się przedstawiciele instytucji europejskich, polskiego i włoskiego rządu oraz włodarze miast i regionów na czele z marszałkami polskich województw.
Przyszłość ''małych ojczyzn'' to nie tylko fundusze, ale także cyfryzacja. Coraz bardziej zwiększa się dostępność cyfrowych usług w administracji publicznej. Wiele urzędowych spraw można już załatwić, siedząc po drugiej stronie komputera. Platformy internetowe coraz częściej służą do komunikacji między mieszkańcami a władzami samorządowymi i urzędnikami. Jak jeszcze przyspieszyć ten proces, aby tworzyć miejsca maksymalnie przyjazne dla obywateli i biznesu? Okazją do rozmowy na ten temat będzie panel ''Cyfrowa transformacja miast – jak być jeszcze bardziej smart?''.
Korzystające z dobrodziejstwa technologii regiony stają się atrakcyjne dla inwestorów. Wachlarz zachęt jest jednak znacznie szerszy. Z takiego założenia wychodzi przyjęta w maju tego roku ustawa o wspieraniu nowych inwestycji. Jej filarem jest Jednolity Obszar Inwestycyjny, który zastępuje specjalne strefy ekonomiczne (SSE) obejmującym obszar całego kraju systemem ulg inwestycyjnych. Plan jego wprowadzenia przedstawił ówczesny minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Na tegorocznej konferencji o związanych z nim perspektywach będzie można dowiedzieć się, słuchając panelu ''Jednolity obszar inwestycyjny szansą dla samorządów''.
Transformacja kraju w jedną Polskę Strefę Inwestycji ma dać szanse na rozwój każdej gminie, niezależnie od jej wielkości. Zdaniem autorów tych reform jest to zgodne ze strategią zrównoważonego rozwoju, która dąży do zniesienia niechlubnego podziału na ''Polskę A'' i ''Polskę B''. Dysproporcje stara się już zmniejszać m.in. Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014–2020, którego celem jest wsparcie rozwoju społeczno-gospodarczego w 5 województwach wschodniej Polski: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Jak jeszcze wyrównywać te różnice? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć uczestnicy debaty ''Regiony Polski Wschodniej – strategia na najbliższe lata''.
W czasie Forum Regionów tradycyjnie odbędzie się oficjalna gala nagród. Rada Programowa Forum Ekonomicznego wręczy nagrody dla osób i firm w następujących kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku, Organizacja Pozarządowa Roku oraz Nagroda Specjalna. W 2017 roku laureatami krynickiego konkursu zostali premier Beata Szydło, Alior Bank oraz prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili.
Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju to najbardziej prestiżowe spotkanie liderów świata polityki i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwsza edycja międzynarodowego wydarzenia odbyła się w 1992 roku. Od ponad 20 lat stanowi płaszczyznę wymiany poglądów i oceny aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie. Program konferencji dzieli się na bloki tematyczne takie jak Forum Regionów czy Nowa Gospodarka. Organizatorem Forum jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.
Artykuł powstał we współpracy z Forum Ekonomicznym