„Zobacz, jaką żenadę odstawiłaś”. Bloger w wyrafinowany sposób ośmieszył oszustów na Instagramie

Boty, które lajkują wszystkie zdjęcia jak leci, stają się prawdziwą plagą na Instagramie
Boty, które lajkują wszystkie zdjęcia jak leci, stają się prawdziwą plagą na Instagramie 123rf.com/NATEE MEEPIAN/zdjęcie seryjne
Boty, które lajkują wszystkie zdjęcia jak leci, stają się prawdziwą plagą na Instagramie. Twórcy profili, które z nich korzystają, podbijają sobie w ten sposób popularność konta, nierzadko wmawiają potem klientów, że mają na tej platformie duże zasięgi. Jeden z blogerów postanowił jednak powiedzieć: „sprawdzam”. I szybko odkrył, kto wspomaga się takim nielegalnym dopingiem.


Mechanizm jest prosty. Bot wyszukuje zdjęcia wrzucane pod określonymi hashtagami i zostawia pod postem lajka lub komplementuje w komentarzach fotograficzny dorobek. Część osób poczuwa się do pewnej formy rekompensaty i w zamian – lajkuje konto, które pochwaliło zdjęcia. W ten sposób na niektórych kanałach pojawia się cała masa przypadkowych użytkowników, którzy dla reklamodawców nie mają żadnej wartości. A stawki za reklamę na Insta bywają naprawdę wysokie.

Jak sprawdzić, czy profil na Instagramie korzysta z bota?
Na pierwszy rzut oka nie jest to jednak łatwe do sprawdzenia. Autor bloga „Warszawiak z Warszawy” postanowił nieco uprościć weryfikację. Na swoim instagramowym koncie wrzucił grafikę o wymownym tytule „Instapolowanie” i dodał do niej hashtagi związane z profilami parentingowymi typu: „instamatki” czy „momlife”.– Nie reaguj na ten post. Zobacz, kto korzysta z bota na Instagramie – napisał. W komentarzach autor przyznał, że najbardziej miarodajnym sprawdzianem będą inne komentarze. Część użytkowników mogła bowiem polajkować grafikę z czystej przekory.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Po kilkunastu godzinach grafika ma przeszło 100 komentarzy i 50 lajków. Część z nich ewidentnie pochodzi od botów.

– Widać, że robisz to z pasją. Super profil! Zajrzyj do mnie a odkryjesz nowe oblicze – czytamy w jednym z nich. – Świetne zdjęcie, wszystkiego dobrego :D – chwali kolejny bot.

Wspomniane profile mają liczbę followersów liczone w tysiącach osób. Pod spodem szybko zjawili się więc użytkownicy zawiedzeni tym, w jaki sposób ich ulubieńcy pompują sobie statystyki. – Przyjdź tu i zobacz jaką żenadę odstawiłaś – czytamy w jednym z wpisów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby