Ujawniają prawdę o tym, co płynie w naszych kranach. Oberwało się wszystkim

Elena Elisseeva/123rf/zdjęcie seryjne
Za mało, z przerwami i pod niedostatecznym ciśnieniem – NIK przebadał stan polskiej sieci wodociągowej i nie zostawił na odpowiedzialnych za nią suchej nitki. Oberwało się wszystkim, od władz gmin, przez przedsiębiorstwa wodociągowe, po firmy zewnętrzne.


Co tak rozsierdziło inspektorów? Raport NIK wskazuje, że w wielu miastach w Polsce sieć wodociągowa pamięta jeszcze czasy głębokiego PRL-u, przewody działające od 50 lat potrafią stanowić nawet połowę całej infrastruktury wodociągowej.

Efekt? Ogromna awaryjność. – Mamy nawet do 100 tys. awarii rocznie – podkreśla NIK. Izba pisze, że pełne odnowienie infrastruktury zajmie ok. 100 lat.

Wśród bolączek sieci wodociągowej NIK wymienia również zbyt niskie ciśnienie w rurach i niską czystość wody z ujęć, która wymusza dodatkowe procesy uzdatniania jej do picia.

Wszystko to znacznie podraża proces dostarczania wody, uszczuplając tym samym środki na inwestycje. – Poziom świadczonych usług wodociągowych często nie usprawiedliwia wysokiej ceny za 1 m3 dostarczanej wody – pisze wprost NIK.

Jakość wody w polskich wodociągach
Zastrzeżenia dotyczą również jakości wody, która leci z naszych kranów. Inspekcja zwraca uwagę, że po awarii cztery z przebadanych przedsiębiorstw nie przeprowadziły dezynfekcji, a zaledwie osiem zbadało ponownie jakość wody.

– Niewykonywanie badań jakości wody po usunięciu awarii było działaniem nielegalnym i narażało mieszkańców na konsumowanie wody wodociągowej niespełniającej wymagań jakościowych – krytykuje izba.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.