Ujawniają prawdę o tym, co płynie w naszych kranach. Oberwało się wszystkim

Elena Elisseeva/123rf/zdjęcie seryjne
Za mało, z przerwami i pod niedostatecznym ciśnieniem – NIK przebadał stan polskiej sieci wodociągowej i nie zostawił na odpowiedzialnych za nią suchej nitki. Oberwało się wszystkim, od władz gmin, przez przedsiębiorstwa wodociągowe, po firmy zewnętrzne.

Co tak rozsierdziło inspektorów? Raport NIK wskazuje, że w wielu miastach w Polsce sieć wodociągowa pamięta jeszcze czasy głębokiego PRL-u, przewody działające od 50 lat potrafią stanowić nawet połowę całej infrastruktury wodociągowej.

Efekt? Ogromna awaryjność. – Mamy nawet do 100 tys. awarii rocznie – podkreśla NIK. Izba pisze, że pełne odnowienie infrastruktury zajmie ok. 100 lat.

Wśród bolączek sieci wodociągowej NIK wymienia również zbyt niskie ciśnienie w rurach i niską czystość wody z ujęć, która wymusza dodatkowe procesy uzdatniania jej do picia.

Wszystko to znacznie podraża proces dostarczania wody, uszczuplając tym samym środki na inwestycje. – Poziom świadczonych usług wodociągowych często nie usprawiedliwia wysokiej ceny za 1 m3 dostarczanej wody – pisze wprost NIK.

Jakość wody w polskich wodociągach
Zastrzeżenia dotyczą również jakości wody, która leci z naszych kranów. Inspekcja zwraca uwagę, że po awarii cztery z przebadanych przedsiębiorstw nie przeprowadziły dezynfekcji, a zaledwie osiem zbadało ponownie jakość wody.

– Niewykonywanie badań jakości wody po usunięciu awarii było działaniem nielegalnym i narażało mieszkańców na konsumowanie wody wodociągowej niespełniającej wymagań jakościowych – krytykuje izba.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.