Morawiecki chce na to wydać 100 mld zł. Eksperci przekonują, że to "fikcja i PR-owa zagrywka"

Premier Morawiecki chce wydać 100 mld zł na termomodernizację domów jednorodzinnych.
Premier Morawiecki chce wydać 100 mld zł na termomodernizację domów jednorodzinnych. Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Premier Morawiecki na niedawnej konwencji PiS przedstawił kilka pomysłów, które mają pomóc partii w zwycięstwie w wyborach samorządowych. Szczególnie jedna z nich, warta 100 mld zł, wzbudziła spore kontrowersje. Pieniądze wyrzucone w błoto, kwota z sufitu, rzeczywista pomoc mizerna – tak eksperci i internauci komentują zapowiedź Morawieckiego.


Według zapowiedzi premiera, owe 100 mld złotych ma być wydane na dopłaty do termomodernizacji domów jednorodzinnych. Wbrew pozorom mieszkają w nich nie tylko ludzie zamożni – trzy czwarte osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym mieszka właśnie w takich domach.
Tak wynika z danych Instytutu Badań Strukturalnych, cytowanych przez Dziennik.pl. Chodzi o domy stare, bez dobrej izolacji cieplnej, opalane paliwami niskiej jakości.
Z jednej strony pomysł wydaje się niezły. – Wprowadzenie ulgi termomodernizacyjnej dla właścicieli domów jednorodzinnych, to ruch w bardzo dobrą stronę: dostrzeżono, gdzie znajduje się źródło smogu – mówi w rozmowie z PAP ekspert Forum Energii Andrzej Rubczyński.

Co ciekawe, mimo rosnących cen materiałów budowlanych i robocizny, budowa domu często bywa tańsza, niż kupno gotowego mieszkania.

Odliczenia dla modernizujących domy
Z drugiej jednak okazuje się, że rząd planuje, by modernizujący swoje domy mogli odliczyć 23 proc. wydatków, do granicy 53 tys. zł. Na dodatek konieczne będzie przeprowadzenie audytu energetycznego. Zagłębiowski Alarm Smogowy szacuje, że przy termomodernizacji za 40 tys. zł realny zwrot podatku wyniesie jedynie kilkaset złotych.
Inni eksperci dodają, że w zapowiedzi premiera nie ma ani słowa o odejściu od gospodarki energetycznej opartej na węglu a także o ewentualnych obniżkach rosnących obecnie cen gazu – dużo mniej trującego środowisko.

Przypomnijmy, że ledwie kilka dni temu Najwyższa Izba Kontroli skrytykowała antysmogowe działania rządu, uznając je za pozorowane.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.