Fani internetowych zakupów są oburzeni. Poczta Polska ma "donosić" na klientów AliExpress?

Poczta Polska ma teraz monitorować przesyłki z Chin i podawać dane ich adresatów fiskusowi.
Poczta Polska ma teraz monitorować przesyłki z Chin i podawać dane ich adresatów fiskusowi. Foto: Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Narodowy operator pocztowy dostał nowe zadanie. Pocztowcy mają monitorować przesyłki z chińskich sklepów, a następnie zgłaszać fiskusowi, kto nie zapłacił podatku od tych zakupów - donoszą media. Klienci platform zakupowych nie posiadają się z oburzenia. Firma tłumaczy, że chodzi o "usprawnienie transportu przesyłek drogą lądową".


Polski fiskus chce mieć pewność, że od każdego zamówionego w Chinach towaru został odprowadzony podatek VAT. W tym celu zaangażuje Pocztę Polską.

Ta instytucja będzie ponoć monitorować przesyłki z Chin a następnie przekazywać dane ich adresatów fiskusowi. W sieci pojawiają się już informacje o tym, że Poczta podpisała stosowne porozumienie z Krajową Administracją Skarbową.

Przesyłki z AliExpress
Cały projekt jest pomysłem tęgich umysłów z resortu finansów. Jego celem jest zebranie podatków od chińskich zakupów, pozostających jeszcze poza zasięgiem fiskusa.

Warto przypomnieć, że ledwie rok temu Poczta podpisała umowę ze swoich chińskim odpowiednikiem, China Post, dotyczącą ułatwień w transporcie paczek z zakupami do Polski.

Jak poinformowała nas Justyna Świtek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, firma współpracuje ze służbami celnymi od lat i ma obowiązek przedstawiania do kontroli celnej wszystkich przesyłek spoza UE.

– W przypadku naliczenia przez funkcjonariuszy opłaty mamy obowiązek ją uiszczać przed doręczeniem przesyłki i z tego obowiązku się wywiązujemy. Podpisane przez Pocztę Polską w styczniu br. porozumienie z Krajową Administracją Skarbową dotyczy spraw organizacyjnych. Dzięki temu np. uruchomiony został dodatkowy punkt kontrolny w naszej sortowni w Lublinie, aby usprawnić pracę służb celno-skarbowych, przy coraz większych wolumenach przesyłek spoza UE, szczególnie z krajów azjatyckich – tłumaczy Świtek.

– Współpraca Poczty Polskiej z Pocztą Chińską i dodatkowe porozumienie w tym zakresie ma na celu usprawnienie transportu przesyłek drogą lądową, co nie oznacza i nie miało oznaczać wyłączenia ich z kontroli celnej, bo takich uprawnień jako Poczta nie mamy – dodaje.

Zaledwie kilka dni temu Ministerstwo Finansów wydało komunikat, w którym przypomina, że od zakupów w AliExpress należy zapłacić podatek VAT, niezależnie od ich wartości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.