Fani internetowych zakupów są oburzeni. Poczta Polska ma "donosić" na klientów AliExpress?

Poczta Polska ma teraz monitorować przesyłki z Chin i podawać dane ich adresatów fiskusowi.
Poczta Polska ma teraz monitorować przesyłki z Chin i podawać dane ich adresatów fiskusowi. Foto: Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Narodowy operator pocztowy dostał nowe zadanie. Pocztowcy mają monitorować przesyłki z chińskich sklepów, a następnie zgłaszać fiskusowi, kto nie zapłacił podatku od tych zakupów - donoszą media. Klienci platform zakupowych nie posiadają się z oburzenia. Firma tłumaczy, że chodzi o "usprawnienie transportu przesyłek drogą lądową".


Polski fiskus chce mieć pewność, że od każdego zamówionego w Chinach towaru został odprowadzony podatek VAT. W tym celu zaangażuje Pocztę Polską.

Ta instytucja będzie ponoć monitorować przesyłki z Chin a następnie przekazywać dane ich adresatów fiskusowi. W sieci pojawiają się już informacje o tym, że Poczta podpisała stosowne porozumienie z Krajową Administracją Skarbową.

Przesyłki z AliExpress
Cały projekt jest pomysłem tęgich umysłów z resortu finansów. Jego celem jest zebranie podatków od chińskich zakupów, pozostających jeszcze poza zasięgiem fiskusa.

Warto przypomnieć, że ledwie rok temu Poczta podpisała umowę ze swoich chińskim odpowiednikiem, China Post, dotyczącą ułatwień w transporcie paczek z zakupami do Polski.

Jak poinformowała nas Justyna Świtek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, firma współpracuje ze służbami celnymi od lat i ma obowiązek przedstawiania do kontroli celnej wszystkich przesyłek spoza UE.

– W przypadku naliczenia przez funkcjonariuszy opłaty mamy obowiązek ją uiszczać przed doręczeniem przesyłki i z tego obowiązku się wywiązujemy. Podpisane przez Pocztę Polską w styczniu br. porozumienie z Krajową Administracją Skarbową dotyczy spraw organizacyjnych. Dzięki temu np. uruchomiony został dodatkowy punkt kontrolny w naszej sortowni w Lublinie, aby usprawnić pracę służb celno-skarbowych, przy coraz większych wolumenach przesyłek spoza UE, szczególnie z krajów azjatyckich – tłumaczy Świtek.

– Współpraca Poczty Polskiej z Pocztą Chińską i dodatkowe porozumienie w tym zakresie ma na celu usprawnienie transportu przesyłek drogą lądową, co nie oznacza i nie miało oznaczać wyłączenia ich z kontroli celnej, bo takich uprawnień jako Poczta nie mamy – dodaje.

Zaledwie kilka dni temu Ministerstwo Finansów wydało komunikat, w którym przypomina, że od zakupów w AliExpress należy zapłacić podatek VAT, niezależnie od ich wartości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła