Program Polska Bezgotówkowa to inicjatywa mająca wspomóc miko- i małych przedsiębiorców w zakresie płatności bezgotówkowych. W jego ramach rozdawane są przez eSerivce darmowe terminale płatnicze z opcją zwolnienia z abonamentu na okres 12 miesięcy
Program Polska Bezgotówkowa to inicjatywa mająca wspomóc miko- i małych przedsiębiorców w zakresie płatności bezgotówkowych. W jego ramach rozdawane są przez eSerivce darmowe terminale płatnicze z opcją zwolnienia z abonamentu na okres 12 miesięcy 123rf.com
Reklama.
Według najnowszego badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez dostawcę usług płatniczych eService, prawie 60 proc. respondentów jako preferowaną metodę płatności wskazuje na transakcje bezgotówkowe. Dla porównania 47 proc. przedsiębiorców nie ma w firmie terminala, przy czym tylko 10 proc. z nich rozważa jego wprowadzenie.
Skąd ta ''ostrożność'' wśród właścicieli firm? Obawy budzą głównie koszty związane z zakupem terminali płatniczych oraz abonamentem za świadczenie usług. Problem występuje zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i dotyczy sprzedawców na targach, właścicieli sklepów osiedlowych czy salonów kosmetycznych i fryzjerskich.
logo
Jako metodę płatności Polacy coraz częściej preferują transakcje bezgotówkowe. Nie wszyscy przedsiębiorcy oferują jednak taką możliwość zapłaty za towary lub usługi Fot. Nick Youngson / Alpha Stock Images / CC BY-SA 3.0
Niezależnie od tego, czy masz swoje stoisko na bazarku, prowadzisz piekarnię, salon masażu lub inny potrzebny światu biznes, musisz wziąć sobie do serca, że transakcje bezgotówkowe to już nie przywilej, a raczej konieczność, jeśli chodzi o budowanie wizerunku nowoczesnej firmy. Jest jeszcze jeden argument na rzecz tej formy płatności.
Coraz częściej bowiem dochodzi do sytuacji, w której ludzie rezygnują z zakupu, ponieważ nie mają możliwości zapłacenia kartą czy smartfonem. Stracić klienta w chwili, gdy jest o krok od zostawienia w firmie swoich pieniędzy, to policzek dla każdego biznesu. W zdobyciu nowych klientów i utrzymaniu dotychczasowych pomoże partner programu
eService - bezgotowki.pl.
logo
Program, który wystartował na początku 2018 roku, to wspólna inicjatywa wiodących na polskim rynku wydawców kart, organizacji płatniczych, Związku Banków Polskich oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Cel? Popularyzacja płatności bezgotówkowych w Polsce tak, aby były one dostępne dla każdego i w każdym miejscu.
Jeśli myślałeś/aś o instalacji terminalu w swojej firmie, ale z takich czy innych powodów odwlekałeś/aś tę decyzję, to teraz będziesz mógł/a wykonać ten krok i to bez obaw o koszty. Warunek? Musisz być przedsiębiorcą, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie przyjmował płatności kartami płatniczymi lub dopiero co otworzył biznes.
Udział w programie jest bezpłatny. W jego ramach jeden z partnerów fundacji Polska Bezgotówkowa – eService – przekaże przedsiębiorcom darmowe terminale płatnicze, zwalniając ich przez 12 miesięcy z abonamentu, czyli prowizji od przeprowadzonych transakcji. Przy dobrych wiatrach można zostać posiadaczem nawet 3 urządzeń.
Jakich? Do twoich rąk może trafić bezprzewodowy Terminal Smart D220, który po 12 miesiącach użytkowania dostaniesz na własność, albo Terminal Standardowy, wydzierżawiony nieodpłatnie na rok (potem opłata wyniesie 39 zł/mc). Oba akceptują karty Mastercard, Visa, Diners, JCB, UPI oraz płatności BLIKIEM i telefonem komórkowym.
logo
W ramach programu Polska Bezgotówkowa przekazywane są przedsiębiorcom dwa rodzaje terminali: Terminal Smart D220 i Terminal Standardowy Polska Bezgotówkowa
Aby zapisać się do programu, wystarczy przejść przez 4 etapy. Pierwszym jest wybranie terminalu na stronie akcji Bez Gotówki. Następnie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i oczekiwać na weryfikację danych przez Fundację Polska Bezgotówkowa. Po weryfikacji i akceptacji wniosku terminal/e zostanie/ą wysłane pod wskazany wcześniej adres.
Wszystko odbywa się zdalnie. Umowa zawierana jest na 12 miesięcy (potem przechodzi na czas nieokreślony). Przez ten okres przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z posiadaniem i użytkowaniem terminala, a także obsługą transakcji bezgotówkowych. Może liczyć też na bezpłatne wsparcie techniczne.
Więcej o wspierającym mikro- i małych przedsiębiorców programie można dowiedzieć się na oficjalnej stronie projektu Polska Bezgotówkowa lub na BezGotówki. Zainteresowane osoby znajdą tam poza formularzem zgłoszeniowym regulamin dotyczący zasad funkcjonowania programu oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Artykuł powstał we współpracy z eService


Advertisement