Założyłeś małą firmę i brak ci funduszy na opłacenie faktur? Oto sposób

Jakie korzyści niesie faktoring?
Jakie korzyści niesie faktoring? Fot. materiały prasowe
Nowo powstałe firmy zmagają się z wieloma trudnościami. Nawet jeśli udało im się zdobyć pierwszych klientów, często do 60 dni muszą oczekiwać na zapłatę. To z kolei może oznaczać zachwianie płynności finansowej, a co za tym idzie – problem z terminową spłatą własnych zobowiązań. Jeżeli nie chcesz, aby taki scenariusz spotkał i ciebie, skorzystaj z nowoczesnych form finansowania działalności.


Płynność finansowa rozumiana jest jako zdolność do spłaty bieżących zobowiązań, nabywania towarów i korzystania z usług. Na początku drogi biznesowej wielu przedsiębiorców ma problem z utrzymaniem równowagi finansowej – szczególnie że większość dostępnych środków została przeznaczona na otwarcie biznesu, zaś czas oczekiwania na uregulowanie pierwszych faktur może się wydłużyć. Z pomocą przychodzą jednak zewnętrzne formy finansowania, wśród których na uwagę zasługuje faktoring dla nowych firm.


Faktoring – na czym polega?
Faktoring jest usługą pozwalającą na bieżące finansowanie działalności. Cieszy się rosnącą popularnością wśród przedsiębiorców – jak wynika z danych Polskiego Związku Faktorów (PZF), w pierwszym kwartale 2018 roku skorzystało z niej ok. 15 tys. firm z różnych branż. Zainteresowanie z roku na rok jest większe – coraz więcej przedsiębiorców ma świadomość korzyści wynikających z takiego rozwiązania.


Istotą faktoringu jest nabycie przez firmę faktoringową (faktora) należności wynikających z faktur z odroczonym terminem płatności wystawionych przez przedsiębiorcę (faktoranta). Otrzymuje on od faktora pieniądze – stanowią one zaliczkę na poczet należności wpłacanej przez kontrahenta.


Środki można przeznaczyć na dowolny cel, np. spłatę własnych zobowiązań. Dzięki temu przedsiębiorca nie jest uzależniony od terminu płatności faktury przez kontrahenta.

Mając pieniądze, jest w stanie uregulować własne rachunki bez obaw o przekroczenie ustalonych terminów płatności. Warto podkreślić, że faktor zobowiązuje się sfinansować wyłącznie te należności, które wynikają z nieprzeterminowanych faktur, tj. nie upłynął termin ich płatności.

Faktoring – czy dla każdej nowej firmy?
Faktoring dla nowych firm to usługa, która przyznawana jest w oparciu o uproszczone procedury. Charakteryzuje się dużą dostępnością, nie ma bowiem znaczenia wielkość przedsiębiorstwa, branża czy czas prowadzenia działalności.

Firma musi jednak spełniać kilka podstawowych kryteriów, np.:

- wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności,
- być wiarygodnym przedsiębiorstwem,
- współpracować z wypłacalnymi kontrahentami.

Trzeba przy tym mieć świadomość, że każda firma faktoringowa kieruje się wewnętrznymi zasadami – na ich podstawie podejmuje decyzję o przyznaniu finansowania.

Ile kosztuje faktoring?
Faktoring jest usługą finansową, której koszt uzależniony jest od wewnętrznych ustaleń konkretnej firmy faktoringowej. Konieczna jest więc indywidualna kalkulacja kosztów przygotowana dla przedsiębiorcy na podstawie m.in. wysokości finansowanej faktury, terminu spłaty zobowiązania, przyznanego mu limitu faktoringowego i rodzaju produktu.

Przykład: Faktoring online dostępny w ofercie Idea Money to koszt wynoszący 117 zł miesięcznie przy fakturze o wartości 5 000 zł.

Poznaj wszystkie zalety faktoringu
Możliwość terminowego opłacania własnych należności to nie jedyna korzyść wynikająca z faktoringu dla nowych firm. Taka usługa niesie za sobą wiele zalet, wpływając pozytywnie na codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Utrzymanie płynności finansowej
Pieniądze nie są zamrożone w fakturach, dzięki czemu płynność finansowa zostaje utrzymana. Przedsiębiorca może swobodnie korzystać ze środków, unikając zatorów płatniczych.

Utrwalenie wizerunku rzetelnej firmy
Jeżeli spłacasz zobowiązania na czas, twoja firma staje się bardziej wiarygodna w oczach współpracujących przedsiębiorstw. Zaufanie ze strony innych jest niezwykle ważne w każdym biznesie.

Możliwość wynegocjowania lepszych warunków współpracy
Regulując należności wobec dostawców znacznie szybciej niż to wynika z otrzymanych faktur, masz szansę wynegocjować lepsze warunki współpracy. Być może dostawca zaproponuje korzystny rabat na składane zamówienia.

Łatwiejsza dostępność
Faktoring dla nowych firm jest łatwiej dostępny w porównaniu np. z kredytem bankowym. Sprzyjają temu formalności ograniczone do minimum – bez konieczności dostarczania zbędnych dokumentów.

Brak wpływu na zdolność kredytową
Usługi faktoringowe nie zamykają drogi do innych form finansowania, np. kredytu bankowego. Faktoring pozostaje bowiem bez wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Jeżeli zależy ci na utrzymaniu płynności finansowej, skorzystaj z nowoczesnych form finansowania bieżącej działalności. Dzięki szybkiemu zastrzykowi środków bez problemu uregulujesz własne zobowiązania.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.