Szybko idź na urlop, albo ci przepadnie. Zaległy trzeba wykorzystać do końca września

Masz jeszcze dni urlopowe z 2017 roku? Czas na reakcję!
Masz jeszcze dni urlopowe z 2017 roku? Czas na reakcję! flickr.com / fot. Thomas Kohler / CC BY 2.0
Pracodawca może wysłać cię na przymusowy urlop, jeśli do tej pory nie udało ci się wykorzystać zaległych dni z poprzedniego roku. Jeśli do tej pory nie wykorzystałeś urlopu ze swojej winy, to może on przepaść. Termin graniczny to koniec września.


Każdy etatowy pracownik zgodnie z przepisami ma w ciągu roku od 20 do 26 wolnych dni. Jeśli pracodawca się zgodzi, to część urlopu można przenieść na kolejny rok, ale trzeba go wykorzystać do 30 września. A ta data zbliża się szybko i nieubłaganie. Jeśli więc masz jakieś niewykorzystane dni z 2017 roku, najwyższy czas coś z tym zrobić.

Warto pamiętać o tym, że pracodawca może nam dać zaległy urlop niejako przymusowo i sam wybrać termin. Jeśli więc nie chcesz, by ktoś inny decydował o tym, kiedy masz wolne, czym prędzej ustal daty z szefem.

Państwowa Inspekcja Pracy alarmuje, że odsetek pracowników i pracodawców, których trzeba zmuszać do wypoczynku wrosła w ostatnim czasie lawinowo.

Jest jeszcze inna możliwość – na wyraźny wniosek pracownika, pracodawca może (ale nie musi) przełożyć zaległe dni urlopowe i wydłużyć termin na ich wykorzystanie.

Spora grzywna za brak urlopu
Jak przypomina portal Money.pl, nieudzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego pracownikowi do 30 września kolejnego roku kalendarzowego grozi grzywną w wysokości od 1 000 do 30 000 zł. Kara nie zostanie nałożona, jeśli wina leży po stronie pracownika.

Warto też pamiętać o tym, że każdy urlop musi być uzgodniony z pracodawcą i nie możemy sobie dowolnie go przyznawać. W sytuacji, gdy czasu na wybór terminu jest coraz mniej, lepiej się pospieszyć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.