Unia wypłaci pieniądze ofiarom nawałnicy. Samorządowcy: Mogło być więcej, ale rząd nas nie posłuchał

Unia Europejska przyznała polskim samorządom pieniądze na usuwanie skutków nawałnicy, która rok temu nawiedziła 3 województwa
Unia Europejska przyznała polskim samorządom pieniądze na usuwanie skutków nawałnicy, która rok temu nawiedziła 3 województwa Jakub Noch/naTemat
Unia Europejska przyznała polskim samorządom pieniądze na usuwanie skutków nawałnicy, która rok temu nawiedziła 3 województwa. Samorządowcy są jednak zawiedzeni wysokością wsparcia.


Parlament Europejski przyznał Polsce 12,2 mln euro pomocy województwu Pomorskiemu, Wielkopolskiemu i Kujawsko-Pomorskiemu. Dlaczego akurat tyle? Rząd oszacował łączne straty na 2,1 mld złotych (próg UE wynosi 1,5 mld zł). Prawo unijne stanowi, że wsparcia nie może przekroczyć 2,5 proc. tej kwoty.

Jaka wysokość wsparcia?
Lokalni politycy są jednak bardzo niezadowoleni. Wypominają rządzącym, że ci nie wzięli pod uwagę wycen przygotowanych przez samorządy.

– Dla przykładu: oszacowaliśmy dla Pomorza straty na poziomie 2,66 mld zł, a wyliczenia strony rządowej zamykały się w kwocie 209,3 mln zł. To istotna różnica. Mogliśmy dostać dziesięć razy tyle – komentuje w „Gazecie Wyborczej” Michał Piotrowski, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego w Gdańsku.

Od niszczycielskich wichur, które nawiedziły Polskę minął już ponad rok. Dokonane przez nią szkody wciąż są jednak usuwane. Jedną z bardziej poszkodowanych miejscowości był Rytel, w którym powalonych i połamanych zostało prawie 10 mln metrów sześciennych drzew.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.