Unia wypłaci pieniądze ofiarom nawałnicy. Samorządowcy: Mogło być więcej, ale rząd nas nie posłuchał

Unia Europejska przyznała polskim samorządom pieniądze na usuwanie skutków nawałnicy, która rok temu nawiedziła 3 województwa
Unia Europejska przyznała polskim samorządom pieniądze na usuwanie skutków nawałnicy, która rok temu nawiedziła 3 województwa Jakub Noch/naTemat
Unia Europejska przyznała polskim samorządom pieniądze na usuwanie skutków nawałnicy, która rok temu nawiedziła 3 województwa. Samorządowcy są jednak zawiedzeni wysokością wsparcia.

Parlament Europejski przyznał Polsce 12,2 mln euro pomocy województwu Pomorskiemu, Wielkopolskiemu i Kujawsko-Pomorskiemu. Dlaczego akurat tyle? Rząd oszacował łączne straty na 2,1 mld złotych (próg UE wynosi 1,5 mld zł). Prawo unijne stanowi, że wsparcia nie może przekroczyć 2,5 proc. tej kwoty.

Jaka wysokość wsparcia?
Lokalni politycy są jednak bardzo niezadowoleni. Wypominają rządzącym, że ci nie wzięli pod uwagę wycen przygotowanych przez samorządy.

– Dla przykładu: oszacowaliśmy dla Pomorza straty na poziomie 2,66 mld zł, a wyliczenia strony rządowej zamykały się w kwocie 209,3 mln zł. To istotna różnica. Mogliśmy dostać dziesięć razy tyle – komentuje w „Gazecie Wyborczej” Michał Piotrowski, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego w Gdańsku.

Od niszczycielskich wichur, które nawiedziły Polskę minął już ponad rok. Dokonane przez nią szkody wciąż są jednak usuwane. Jedną z bardziej poszkodowanych miejscowości był Rytel, w którym powalonych i połamanych zostało prawie 10 mln metrów sześciennych drzew.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.