Unia wypłaci pieniądze ofiarom nawałnicy. Samorządowcy: Mogło być więcej, ale rząd nas nie posłuchał

Unia Europejska przyznała polskim samorządom pieniądze na usuwanie skutków nawałnicy, która rok temu nawiedziła 3 województwa
Unia Europejska przyznała polskim samorządom pieniądze na usuwanie skutków nawałnicy, która rok temu nawiedziła 3 województwa Jakub Noch/naTemat
Unia Europejska przyznała polskim samorządom pieniądze na usuwanie skutków nawałnicy, która rok temu nawiedziła 3 województwa. Samorządowcy są jednak zawiedzeni wysokością wsparcia.

Parlament Europejski przyznał Polsce 12,2 mln euro pomocy województwu Pomorskiemu, Wielkopolskiemu i Kujawsko-Pomorskiemu. Dlaczego akurat tyle? Rząd oszacował łączne straty na 2,1 mld złotych (próg UE wynosi 1,5 mld zł). Prawo unijne stanowi, że wsparcia nie może przekroczyć 2,5 proc. tej kwoty.

Jaka wysokość wsparcia?
Lokalni politycy są jednak bardzo niezadowoleni. Wypominają rządzącym, że ci nie wzięli pod uwagę wycen przygotowanych przez samorządy.

– Dla przykładu: oszacowaliśmy dla Pomorza straty na poziomie 2,66 mld zł, a wyliczenia strony rządowej zamykały się w kwocie 209,3 mln zł. To istotna różnica. Mogliśmy dostać dziesięć razy tyle – komentuje w „Gazecie Wyborczej” Michał Piotrowski, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego w Gdańsku.

Od niszczycielskich wichur, które nawiedziły Polskę minął już ponad rok. Dokonane przez nią szkody wciąż są jednak usuwane. Jedną z bardziej poszkodowanych miejscowości był Rytel, w którym powalonych i połamanych zostało prawie 10 mln metrów sześciennych drzew.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.