Tesco wprowadza innowacyjne awokado. Zupełnie nowy sposób obierania

W brytyjskim Tesco można dostać innowacyjne awokado, które samo wyskakuje ze skórki.
W brytyjskim Tesco można dostać innowacyjne awokado, które samo wyskakuje ze skórki. Foto: Min An / Pexels.com
W sklepach Tesco w Wielkiej Brytanii można już dostać najnowsze dzieło hodowców: awokado, które samo wyskakuje ze skórki. Obranie go jest równie łatwe, jak banana. Do tej pory wiele osób kaleczyło się podczas zdejmowania skórki z tego popularnego owocu.


Tesco wsłuchało się w głos konsumentów, którzy narzekają na trudności w obieraniu awokado. Ponoć wiele osób kaleczy się przy tym nożem, bo skuteczne zdjęcie skórki z owocu nie jest łatwe, donoszą brytyjskie media.

Odpowiedzią na te bolączki ma być innowacyjne awokado o nazwie EasyAvo, wyhodowane w naturalny sposób w Afryce Południowej. Jego skórka sama odchodzi po przecięciu owocu na pół.

Jak jeść awokado?
Co ciekawe, przedstawiciele Tesco nie wspominają o drugiej metodzie oddzielania miąższu awokado od jego skórki. A jest ona bajecznie prosta i nie sposób się przy niej poranić. Bo trudno skaleczyć się łyżką. Po przekrojeniu awokado wystarczy wybrać nią miąższ.

Brytyjczycy kupili w zeszłym roku w Tesco prawie 60 mln owoców awokado, więc nic dziwnego, że Tesco dba o ich wygodę.

Rosnący popyt na tzw. "masło Boga", powoduje, że awokado staje się towarem cenionym i często kradzionym.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.