Chcesz dorobić? Oto legalne sposoby, które nie wymagają rejestrowania działalności gospodarczej

Sprzedaż wyrobów rękodzielniczych jest możliwa bez rejestrowania
Sprzedaż wyrobów rękodzielniczych jest możliwa bez rejestrowania fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Sprzedaż własnoręcznie wykonanych kolczyków, pieczenie ciast na urodziny znajomych, udzielanie korepetycji czy dorywcze poprawki krawieckie - to zaledwie kilka sposobów, by dorobić trochę grosza. Jednak skoro w grę wchodzi obrót pieniędzmi, czy doraźny przedsiębiorca musi rejestrować swoją działalność gospodarczą?


Dorabianie na własną rękę bez konieczności rejestracji i opłacania składek jest legalne od kwietnia 2018 r. - oczywiście przy spełnieniu określonych warunków. Wszelkie niejasności dotyczące prowadzenia działalności bez rejestracji wyjaśnie ustawa Prawo przedsiębiorców, wchodząca w skład Konstytucji biznesu.


Działalność nierejestrowana a minimalne wynagrodzenie
Zgodnie z zawartym w niej art. 5, działalność nierejestrowaną może prowadzić osoba, która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej, a przychód z tej działalności nie przekracza w miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.


Oznacza to, że osoba, która w ciągu miesiąca na swojej działalności nierejestrowanej zarobiła do 1050 zł (czyli 50 proc. minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. wynoszącego 2100 zł brutto) nie musi się rejestrować. Działalność nieewidencjowana jest więc raczej rozwiązaniem dla osoby chcącej dorobić, a nie planującej się z działalności utrzymać.


Licencje i koncesje w działalności nieewidencjonowanej
Działalność nierejestrowana to również taka, która nie wymaga uzyskania koncesji, licencji czy zezwolenia. Domorosły piwowar handlujący swoimi wyrobami alkoholowymi z sąsiadami czy na imprezach plenerowych, działalność rejestrować musi, bo alkohol jest produktem koncesjonowanym.

Jednak już drobny handlarz Mirek sprzedający swoje produkty na Allegro czy Olx, licencji nie wymaga. Tak samo, jak sprzedaż wyrobów rękodzielniczych, udzielanie korepetycji, wykonywanie drobnych poprawek krawieckich czy opieka nad dziećmi.

Z tytułu prowadzenia działalności nieewidencjowanej, dorabiający przedsiębiorca nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS. Jednak każda osoba, która osiąga przychód z tytułu działalności rejestrowanej bądź nie, zobowiązana jest do jego opodatkowania.

Kary za nieopłacanie podatku
Przychody z działalności nierejestrowanej należy uwzględnić w polu formularza PIT „inne źródła”. W ten sposób na przychód zostanie nałożony 18 czy 32 proc. podatek. Z takiego rodzaju działalności nie można rozliczyć się ryczałtowo lub metodą liniową.

Jeśli jednak nierejestrowany przedsiębiorca będzie chciał umknąć przed podatkami, fiskus jego działalności może przylepić łatkę uzyskiwania przychodów z nieujawnionych źródeł, co poskutkuje aż 75 proc. podatkiem. Dalsze nieopłacanie podatku może doprowadzić do nałożenia przez urząd skarbowy kary grzywny lub interwencji komornika.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.