Morawiecki będzie ręcznie sterował remontami dróg. Osobiście zdecyduje, kto dostanie pieniądze

Premier chce osobiście sterować pieniędzmi na inwestycje w gminach i powiatach
Premier chce osobiście sterować pieniędzmi na inwestycje w gminach i powiatach Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Czy pieniądze na inwestycje popłyną tylko do powiatów i gmin, gdzie wygra PiS? Taki scenariusz jest możliwy, bo rząd kończy prace nad ustawą, dzięki której to premier osobiście zdecyduje, które samorządy dostaną pieniądze na nowe drogi i remonty starych.


Tuż przed weekendem rząd przyjął projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, dający premierowi praktycznie nieograniczoną władzę w przyznawaniu środków na remonty i budowy szos oraz mostów a także dróg dla celów militarnych. Samorządy miałyby zostać wsparte 80-procentową dotacją dla inwestycji.

Projekt budzi coraz większe kontrowersje. Pisaliśmy już o tym, że pieniądze na drogi mają pochodzić w dużej mierze z kasy Lasów Państwowych oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – czyli instytucji, które mają kompletnie inne zadania, niż budowanie dróg.

Premier sam sypnie kasą
Pieniądze z Funduszu będą rozdzielane przez rząd między województwa, te zaś zaplanują inwestycje na swoim terenie. Całość zostanie następnie zweryfikowana przez ministra infrastruktury, ale wszystkie inwestycje i tak będzie zatwierdzać osobiście premier, pisze Gazeta Wyborcza.


Opozycja alarmuje, że te zapisy brzmią jak polityczna korupcja – zagłosujcie na naszego kandydata a dostaniecie nowe drogi. Co więcej, premier będzie nie tylko dzielił pieniądze, ale będzie mógł dodawać wsparcie dla wybranych gmin i regionów – z pełną dowolnością i według własnego widzimisię.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł