Morawiecki będzie ręcznie sterował remontami dróg. Osobiście zdecyduje, kto dostanie pieniądze

Premier chce osobiście sterować pieniędzmi na inwestycje w gminach i powiatach
Premier chce osobiście sterować pieniędzmi na inwestycje w gminach i powiatach Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Czy pieniądze na inwestycje popłyną tylko do powiatów i gmin, gdzie wygra PiS? Taki scenariusz jest możliwy, bo rząd kończy prace nad ustawą, dzięki której to premier osobiście zdecyduje, które samorządy dostaną pieniądze na nowe drogi i remonty starych.


Tuż przed weekendem rząd przyjął projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, dający premierowi praktycznie nieograniczoną władzę w przyznawaniu środków na remonty i budowy szos oraz mostów a także dróg dla celów militarnych. Samorządy miałyby zostać wsparte 80-procentową dotacją dla inwestycji.

Projekt budzi coraz większe kontrowersje. Pisaliśmy już o tym, że pieniądze na drogi mają pochodzić w dużej mierze z kasy Lasów Państwowych oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – czyli instytucji, które mają kompletnie inne zadania, niż budowanie dróg.

Premier sam sypnie kasą
Pieniądze z Funduszu będą rozdzielane przez rząd między województwa, te zaś zaplanują inwestycje na swoim terenie. Całość zostanie następnie zweryfikowana przez ministra infrastruktury, ale wszystkie inwestycje i tak będzie zatwierdzać osobiście premier, pisze Gazeta Wyborcza.


Opozycja alarmuje, że te zapisy brzmią jak polityczna korupcja – zagłosujcie na naszego kandydata a dostaniecie nowe drogi. Co więcej, premier będzie nie tylko dzielił pieniądze, ale będzie mógł dodawać wsparcie dla wybranych gmin i regionów – z pełną dowolnością i według własnego widzimisię.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.