Siła pracy zespołowej. Jak wyciągnąć z niej jak najwięcej korzyści na odległość?
Artykuł PR-owy firmy polycom.pl
27 września 2018, 14:46·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 września 2018, 14:46
Zalety pracy zespołowej dla biznesu są niezliczone: więcej pomysłów, uzupełnianie się indywidualnych talentów, działanie efektu synergii. Zdecydowanie lepiej współpracować niż po prostu pracować. W dobie coraz większej popularności pracy zdalnej pojawia się jednak pytanie: jak zachować efektywność pracy zespołowej na odległość?
Reklama.
Możliwość pracy z dowolnego miejsca jest coraz bardziej pożądana przez pracowników – także w Polsce. Według badania przeprowadzonego przez Kantar TNS i Remote-Now (“The Remote Future. Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników”) obecnie co trzeci pracownik może pracować zdalnie, a zdecydowana większość jest zainteresowana takim rozwiązaniem. Pracodawcy również powoli dostrzegają liczne plusy takiego modelu zatrudnienia dla swojego biznesu. Jednym z minusów pracy z dowolnego miejsca stanowi brak interakcji między pracownikami. Ale czy na pewno? Okazuje się, że pomocna może być tu technologia.
Niezastąpione relacje międzyludzkie
Może się wydawać, że większość pracowników zdalnych nie ma potrzeby pracy zespołowej. Taka forma zatrudnienia dotyczy najczęściej przedstawicieli wolnych zawodów, którzy wykonują swoje zadania indywidualnie – między innymi dziennikarzy, tłumaczy, grafików, programistów. Jednak nawet w tych przypadkach interakcje z innymi pracownikami są bardzo istotne. Okazuje się, że nawet krótkie wymiany zdań w ciągu dnia znacząco wpływają na zwiększenie kreatywności w zespole. A przecież w wolnych zawodach jest ona nieoceniona. Rozwiązanie? Warto raz na jakiś czas organizować spotkania dla pracowników zdalnych – na przykład z wykorzystaniem wideokonferencji.
Nie tylko wolne zawody
Warto zaznaczyć, że zjawisko pracy zdalnej dotyczy nie tylko wolnych zawodów. Wraz z rosnącą popularnością elastycznego zatrudnienia, praca zdalna może występować w różnych profesjach i w różnych zakresach. Tylko część pracowników wykonuje swoje zadania całkowicie poza biurem. Niektórzy korzystają z tego przywileju tylko raz na jakiś czas. Tym bardziej potrzebne są rozwiązania technologiczne, które pozwolą na doskonałą komunikację pracowników.
Globalna współpraca
Największe wyzwania stoją przed dużymi zespołami pracowników rozproszonych po całym świecie, którzy prawdopodobnie nigdy nie będą mieć okazji spotkać się na żywo. W tym przypadku również warto skorzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych, które pozwalają pracownikom odnieść wrażenie, jakby naprawdę siedzieli w jednym pomieszczeniu.
Integracja pracowników
Na efektywność wykonywanych zadań wpływa wiele czynników – część z nich jest bezpośrednio związana z atmosferą w pracy. Problem pojawia się w przypadku pracowników zdalnych, którzy mogą nie czuć się do końca częścią zespołu. Można temu zaradzić, wykorzystując rozwiązania wideokonferencyjne nie tylko na potrzeby pracy, ale także rozrywki. Zarządzając rozproszonym zespołem, który nie ma szans spotkać się na żywo, warto rozważyć organizację spotkania integracyjnego za pomocą właśnie wideokonferencji. Pracownicy zdalni na pewno docenią, że są brani pod uwagę!
Możliwości, które warto znać
Jakie możliwości oferują obecnie narzędzia wideokonferencyjne? Są naprawdę ogromne! Warto przyjrzeć się produktom firmy Polycom, która jest liderem tego typu rozwiązań. Nowoczesna współpraca powinna być bezkompromisowa, dlatego obraz i dźwięk musi być w jakości HD. Dodatkowo możliwość interaktywnego udostępniania treści sprawia, że praca zespołowa na odległość może być wydajna i efektywna jak nigdy wcześniej.