Kuźnia młodych naukowców: „Koloratorium" zmienia polskie szkoły

Fot. materiały prasowe
W ostatnim czasie trzy pracownie biologiczno-chemiczne na Podkarpaciu zamieniły się w profesjonalne mini laboratoria. Pierwszą tego typu salę otwarto w Kosienicach. To efekt pilotażowej odsłony programu społecznego „Koloratorium" Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA. Celem projektu jest zaszczepienie wśród najmłodszych chęci rozwijania się oraz odkrywania piękna, jakiego może dostarczyć nauka. Już w listopadzie rozpoczną się zapisy do kolejnej, tym razem ogólnopolskiej edycji „Koloratorium".

W niewielkiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach ten rok szkolny zaczął się wyjątkowo. Stara pracownia biologiczno-chemiczna została zmieniona w nowoczesne mini laboratorium, w którym najmłodsi będą mogli poznawać nauki przyrodnicze nie tylko z książek.

Placówka otrzymała pełne wyposażenie sali, m.in. sprzęt potrzebny do przeprowadzania eksperymentów chemicznych, nowoczesne pomoce naukowe, tablicę multimedialną i rzutnik. Do tego pracownia została całkowicie odnowiona i zyskała zupełnie nowe barwy. Wszystko to za sprawą uczestnictwa w programie Śnieżki „Koloratorium".
Wytwórnia talentów
Pilotażowa edycja akcji „Koloratorium” zrealizowana została na Podkarpaciu. Brały w niej udział szkoły z miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 20 tys. mieszkańców. Uczniowie przy wsparciu nauczycieli realizowali różnorodne zadania, za co otrzymywali punkty. Jako ostatnie pojawiło się zadanie główne – przedstawienie w formie krótkiego filmu pracowni chemicznej, która powinna inspirować i motywować do działania.

Z grona 13 finalistów wybrano 3 zwycięskie szkoły. Główną nagrodę – pełną renowację pracowni biologiczno – chemicznej wraz z wyposażeniem – zdobyła Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach. Za II i III miejsce laureaci otrzymali mini laboratoria z wyposażeniem o wartości – odpowiednio 15 000 zł i 10 000 zł oraz produkty Śnieżki niezbędne do renowacji sal.


Dzięki temu, lekcje biologii czy chemii w tych szkołach nie będą już takie jak dawniej. Sprzęt do eksperymentów chemicznych pozwoli dzieciom na samodzielne badanie właściwości różnych odczynników. Trójwymiarowe modele ludzkiego ciała pomogą im zaś w zgłębieniu podstaw medycyny już w szkole podstawowej.

– Celem projektu jest zaszczepienie wśród najmłodszych chęci do rozwijania się oraz odkrywania piękna, jakiego może dostarczyć nauka. Dzieci zainspirowane już na tak wczesnym etapie będą mogły rozwijać swoje pasje i poszerzać wiedzę w późniejszych latach, by odkrywać, badać i zmieniać otaczający ich świat – tłumaczy Aleksandra Małozięć, Manager ds. Komunikacji Korporacyjnej w FFiL Śnieżka SA.
Inspiracja nie tylko na lekcję
„Koloratorium" to jednak nie tylko program skierowany do dzieci. Nauczyciele w nowoczesnych salach, przy wykorzystaniu ciekawych pomocy naukowych o wysokiej wartości merytorycznej, mają dużo większe możliwości zaciekawienia dzieci swoją dziedziną wiedzy.

Dodatkowo Śnieżka zadbała także o przygotowanie specjalnych materiałów dedykowanych pedagogom. Na stronie www.koloratorium.pl mogą oni pobrać konspekty przykładowych lekcji z ciekawymi eksperymentami dla uczniów. Takie zajęcia pomogą zainspirować najmłodszych do nauki poprzez zabawę.

O jakość materiałów zadbała dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, pracownik naukowy Katedry Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej, współgospodarz programu "Wynalazcy przyszłości" w Canal+ Discovery.

– W mini laboratoriach dzieci mają możliwość praktycznego przeprowadzania eksperymentów. Jest świetnie wyposażona sala z rzutnikiem i tablicą multimedialną. To rozwiązania potrzebne uczniom żyjącym w zupełnie innym świecie niż jeszcze 25 lat temu. Oni myślą obrazami i muszą dużo rzeczy wykonywać samodzielnie. Zresztą, tak było zawsze – praktyczna nauka poprzez samodzielne doświadczenie pomaga wiele zrozumieć – tłumaczy dr hab. Ziembińska-Buczyńska.
Chemia wokół nas
Nowoczesne mini laboratoria dają dzieciom możliwość zgłębiania tajników nauki, które do tej pory były dla nich trudno dostępne. Przeprowadzane podczas lekcji doświadczenia i eksperymenty mają ponadto inspirować do samodzielnego odkrywania świata i pokazywać, że tak naprawdę chemia czy biologia są wszędzie wokół nas. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, z wiedzy w zakresie tych nauk korzystamy na co dzień. Dla niektórych zaś te dziedziny mogą stać się pasją, a nawet sposobem na życie.

Tak jak w przypadku wielu pracowników FFiL Śnieżka SA. Produkty Śnieżki od lat są przygotowywane w oparciu o specjalistyczną wiedzę chemiczną. To właśnie doświadczenie w tworzeniu nowoczesnych farb i innych wyrobów chemii budowlanej doprowadziło do stworzenia projektu pomagającego inspirować najmłodszych.

– Nasze mini laboratoria to przestrzeń inspirowania chemią i biologią. Mamy nadzieję, że nowa pracownia stanie się dla uczniów nie tylko miejscem ciekawych lekcji, ale także zachętą do bliższego zainteresowania tymi dziedzinami wiedzy, a może nawet zalążkiem naukowej pasji. – dodaje przedstawicielka FFiL Śnieżka SA.

Nauka chemii i biologii wcale nie musi być trudna. Dzięki możliwości poznania tych dziedzin, nie tylko poprzez lekturę podręczników, uczniowie mogą zakochać się w naukach przyrodniczych, a następnie poszerzać wiedzę w tym zakresie. Już w listopadzie rusza nowa, tym razem ogólnopolska, edycja „Koloratorium”, w której kolejne szkoły będą mogły rywalizować o nowoczesne mini laboratoria wraz z wyposażeniem.

Informacje na temat programu można znaleźć na stronie www.koloratorium.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.