Kuźnia młodych naukowców: „Koloratorium" zmienia polskie szkoły

Fot. materiały prasowe
W ostatnim czasie trzy pracownie biologiczno-chemiczne na Podkarpaciu zamieniły się w profesjonalne mini laboratoria. Pierwszą tego typu salę otwarto w Kosienicach. To efekt pilotażowej odsłony programu społecznego „Koloratorium" Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA. Celem projektu jest zaszczepienie wśród najmłodszych chęci rozwijania się oraz odkrywania piękna, jakiego może dostarczyć nauka. Już w listopadzie rozpoczną się zapisy do kolejnej, tym razem ogólnopolskiej edycji „Koloratorium".


W niewielkiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach ten rok szkolny zaczął się wyjątkowo. Stara pracownia biologiczno-chemiczna została zmieniona w nowoczesne mini laboratorium, w którym najmłodsi będą mogli poznawać nauki przyrodnicze nie tylko z książek.


Placówka otrzymała pełne wyposażenie sali, m.in. sprzęt potrzebny do przeprowadzania eksperymentów chemicznych, nowoczesne pomoce naukowe, tablicę multimedialną i rzutnik. Do tego pracownia została całkowicie odnowiona i zyskała zupełnie nowe barwy. Wszystko to za sprawą uczestnictwa w programie Śnieżki „Koloratorium".

Wytwórnia talentów
Pilotażowa edycja akcji „Koloratorium” zrealizowana została na Podkarpaciu. Brały w niej udział szkoły z miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 20 tys. mieszkańców. Uczniowie przy wsparciu nauczycieli realizowali różnorodne zadania, za co otrzymywali punkty. Jako ostatnie pojawiło się zadanie główne – przedstawienie w formie krótkiego filmu pracowni chemicznej, która powinna inspirować i motywować do działania.

Z grona 13 finalistów wybrano 3 zwycięskie szkoły. Główną nagrodę – pełną renowację pracowni biologiczno – chemicznej wraz z wyposażeniem – zdobyła Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach. Za II i III miejsce laureaci otrzymali mini laboratoria z wyposażeniem o wartości – odpowiednio 15 000 zł i 10 000 zł oraz produkty Śnieżki niezbędne do renowacji sal.


O jakość materiałów zadbała dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, pracownik naukowy Katedry Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej, współgospodarz programu "Wynalazcy przyszłości" w Canal+ Discovery.

– W mini laboratoriach dzieci mają możliwość praktycznego przeprowadzania eksperymentów. Jest świetnie wyposażona sala z rzutnikiem i tablicą multimedialną. To rozwiązania potrzebne uczniom żyjącym w zupełnie innym świecie niż jeszcze 25 lat temu. Oni myślą obrazami i muszą dużo rzeczy wykonywać samodzielnie. Zresztą, tak było zawsze – praktyczna nauka poprzez samodzielne doświadczenie pomaga wiele zrozumieć – tłumaczy dr hab. Ziembińska-Buczyńska.
Chemia wokół nas
Nowoczesne mini laboratoria dają dzieciom możliwość zgłębiania tajników nauki, które do tej pory były dla nich trudno dostępne. Przeprowadzane podczas lekcji doświadczenia i eksperymenty mają ponadto inspirować do samodzielnego odkrywania świata i pokazywać, że tak naprawdę chemia czy biologia są wszędzie wokół nas. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, z wiedzy w zakresie tych nauk korzystamy na co dzień. Dla niektórych zaś te dziedziny mogą stać się pasją, a nawet sposobem na życie.

Tak jak w przypadku wielu pracowników FFiL Śnieżka SA. Produkty Śnieżki od lat są przygotowywane w oparciu o specjalistyczną wiedzę chemiczną. To właśnie doświadczenie w tworzeniu nowoczesnych farb i innych wyrobów chemii budowlanej doprowadziło do stworzenia projektu pomagającego inspirować najmłodszych.

– Nasze mini laboratoria to przestrzeń inspirowania chemią i biologią. Mamy nadzieję, że nowa pracownia stanie się dla uczniów nie tylko miejscem ciekawych lekcji, ale także zachętą do bliższego zainteresowania tymi dziedzinami wiedzy, a może nawet zalążkiem naukowej pasji. – dodaje przedstawicielka FFiL Śnieżka SA.

Nauka chemii i biologii wcale nie musi być trudna. Dzięki możliwości poznania tych dziedzin, nie tylko poprzez lekturę podręczników, uczniowie mogą zakochać się w naukach przyrodniczych, a następnie poszerzać wiedzę w tym zakresie. Już w listopadzie rusza nowa, tym razem ogólnopolska, edycja „Koloratorium”, w której kolejne szkoły będą mogły rywalizować o nowoczesne mini laboratoria wraz z wyposażeniem.

Informacje na temat programu można znaleźć na stronie www.koloratorium.pl