Kto ma budować Kaczyński Tower? Tajemnicza historia spółki Srebrna

Srebrna to spółka założona przez środowisko Jarosława Kaczyńskiego
Srebrna to spółka założona przez środowisko Jarosława Kaczyńskiego Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Zarządzana przez osoby powiązane z Prawem i Sprawiedliwością spółka Srebrna nie daje o sobie zapomnieć. Tuż przed wyborami samorządowymi „Gazeta Wyborcza” doniosła, że Srebrna dostała zgodę na budowę nowoczesnego wieżowca wartego nawet miliard złotych. Miał jej udzielić Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, a pod dokumentem podpisał się m.in. Jarosław Kaczyński. Teraz, na tzw. "Taśmach Kaczyńskiego" pojawiły się nowe informacje związane z inwestycją - m. in. że Kaczyński nie zapłacił na rzecz austriackiego biznesmena, który przygotowywał inwestycję.


Spółka Srebrna oraz Jarosław Kaczyński to bohaterowie nowej afery, ujawnionej przez "Gazetę Wyborczą". Chodzi o projekt inwestycji deweloperskiej K-Towers, o którym pisaliśmy w INNPoland.pl. Kaczyński nie zapłacił austriackiemu biznesmenowi za przygotowanie inwestycji, wymawiając się brakiem odpowiednich dokumentów. Sprawa trafi do sądu. W nagraniach zarejestrowano, że Kaczyński bardzo nie chciał dopuścić do powiązania spółki Srebrna z inwestycją. "Partia budująca wieżowiec" to sformułowanie, które trudno uzasadnić wyborcom. Przypominamy, jak działa zaplecze finansowe PiSu i za jakimi biznesami stoi spółka Srebrna.Spółka Srebrna - kto za nią stoi?
Srebrna to spółka, która zawiaduje nieruchomościami PiS, które zostały przejęte tuż po upadku PRL. Powstała w 1995 roku i została założona przez osoby należące do Porozumienia Centrum – jej byli członkowie przez wiele lat stanowili trzon kadrowy Prawa i Sprawiedliwości. Jej właściciele to Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, Barbara Skrzypek, czyli słynna sekretarka pani Basia z Ucha Prezesa i jej syn Marcin.


Powiązania Jarosława Kaczyńskiego ze spółką Srebrna
Choć Jarosław Kaczyński odcina się od wpływania na jej działania, Srebrna jest mocno powiązana z przewodniczącym Prawa i Sprawiedliwości. W składzie zarządu znajduje się m.in. Janina Goss (przyjaciółka rodziny Kaczyńskich), Grzegorz Tomaszewski (kuzyn Jarosława Kaczyńskiego), Ryszard Czarnecki (europoseł PiS) czy choćby kierowcy prezesa PiS – Jace Rudziński i Jacek Cieślikowski.


Srebrna a Instytut im. Lecha Kaczyńskiego
Srebrna płaci za ochronę Jarosława Kaczyńskiego i czynsz na Instytut. im. Lecha Kaczyńskiego, który mieści się w budynku sąsiadującym z willą zamieszkaną przez prezesa PiS. Jest również powiązana kapitałowo z wydawcami „Gazety Polskiej Codziennie” i „Gazety Polskiej”.

Teraz „Gazeta Wyborcza” potwierdziła bezpośredni wpływ prezesa PiS na działania Srebrnej. W lutym 2018 roku rada Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego miała wydać zgodę na „podjęcie przez zarząd Fundacji czynności związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego przez spółkę Srebrna”. Pod decyzją podpisać się miał m.in. Jarosław Kaczyński i Krzysztof Czabański.

Kaczyński Tower
Wieżowiec, który Srebrna ma zbudować w Warszawie przy zbiegu ul. Srebrnej i Towarowej ma powstać na gruzach dawnej fabryki kotłów (na wyburzenie była potrzebna zgoda, bo był to obiekt zabytkowy).

O budowie nowoczesnego 140 metrowego biurowca mówi się od 2017 roku. Przez złośliwych został ochrzczony mianem „Kaczyński Tower”. Wieżowiec miał składać się z dwóch połączonych brył. Na jednym z pięter ma znajdować się tzw. strefa wypoczynku dla pracowników. Będzie też taras widokowy z kawiarnią i restauracją. Całość może kosztować od 800 mln do nawet 1 mld złotych.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.