Do polskich aptek trafi medyczna marihuana. Pierwszy lek dopuszczony do obrotu

W Polsce będzie dostępna medyczna marihuana
W Polsce będzie dostępna medyczna marihuana Foto: 123rf.com
Po 5 miesiącach załatwiania formalności, medyczna marihuana została dopuszczona do obrotu w Polsce. Już za miesiąc trafi do aptek. Od roku medyczna marihuana jest legalna, ale nie można było żadnej kupić. Lekarze studzą zapędy miłośników zielonego suszu – medyczna trawka będzie dostępna tylko na receptę, a medycy z pewnością będą przepisywać ją dość rzadko.


Dr Jerzy Jarosz, anestezjolog i specjalista leczenia bólu z warszawskiego Hospicjum św. Krzysztofa tłumaczy w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że jedynie w przypadku 15 proc. zgłaszających się do niego chorych widzi wskazania do zastosowania takiego leku. Podstawowym warunkiem musi być to, że inne formy leczenia nie przynoszą rezultatów.

Medyczną marihuanę w formie suszu będzie do Polski sprowadzać spółka Spectrum Cannabis. Należy ona do kanadyjskiej firmy, będącej potentatem w sprzedaży specyfików z konopi.

Jak kupić medyczne konopie?
Importer szacuje, że w Polsce z terapii marihuaną mogłoby skorzystać ok. 300 tysięcy osób. Receptę może wystawić każdy lekarz, farmaceuta zaś przygotuje lek według jego zaleceń. Dziś używa się jej np. w hospicjum, w którym pracuje dr Jarosz – ale jest ona specjalnie sprowadzana, zgodnie z procedurami medycznymi.

Medyczna marihuana ma być stosowana przede wszystkim do uśmierzania bólu i w schorzeniach neurologicznych. Gazeta wymienia tu takie choroby i przypadki, jak stwardnienie rozsiane, padaczka lekoodporna, bóle neuropatyczne i nowotworowe.

Olejki z konopi
Koszt grama medycznej marihuany sięgnie w Polsce prawdopodobnie 50 – 60 złotych, zaś miesięczna terapia może kosztować 1,5 – 2 tysiące. To drogo, między innymi dlatego, że nikt w Polsce nie uprawia medycznych konopi i trzeba je importować. Chodzi oczywiście o substancje zawierające THC, bo uprawy konopi na olejek bez narkotycznych właściwości są prowadzone w naszym kraju.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby