Do polskich aptek trafi medyczna marihuana. Pierwszy lek dopuszczony do obrotu

W Polsce będzie dostępna medyczna marihuana
W Polsce będzie dostępna medyczna marihuana Foto: 123rf.com
Po 5 miesiącach załatwiania formalności, medyczna marihuana została dopuszczona do obrotu w Polsce. Już za miesiąc trafi do aptek. Od roku medyczna marihuana jest legalna, ale nie można było żadnej kupić. Lekarze studzą zapędy miłośników zielonego suszu – medyczna trawka będzie dostępna tylko na receptę, a medycy z pewnością będą przepisywać ją dość rzadko.

Dr Jerzy Jarosz, anestezjolog i specjalista leczenia bólu z warszawskiego Hospicjum św. Krzysztofa tłumaczy w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że jedynie w przypadku 15 proc. zgłaszających się do niego chorych widzi wskazania do zastosowania takiego leku. Podstawowym warunkiem musi być to, że inne formy leczenia nie przynoszą rezultatów.

Medyczną marihuanę w formie suszu będzie do Polski sprowadzać spółka Spectrum Cannabis. Należy ona do kanadyjskiej firmy, będącej potentatem w sprzedaży specyfików z konopi.

Jak kupić medyczne konopie?
Importer szacuje, że w Polsce z terapii marihuaną mogłoby skorzystać ok. 300 tysięcy osób. Receptę może wystawić każdy lekarz, farmaceuta zaś przygotuje lek według jego zaleceń. Dziś używa się jej np. w hospicjum, w którym pracuje dr Jarosz – ale jest ona specjalnie sprowadzana, zgodnie z procedurami medycznymi.

Medyczna marihuana ma być stosowana przede wszystkim do uśmierzania bólu i w schorzeniach neurologicznych. Gazeta wymienia tu takie choroby i przypadki, jak stwardnienie rozsiane, padaczka lekoodporna, bóle neuropatyczne i nowotworowe.

Olejki z konopi
Koszt grama medycznej marihuany sięgnie w Polsce prawdopodobnie 50 – 60 złotych, zaś miesięczna terapia może kosztować 1,5 – 2 tysiące. To drogo, między innymi dlatego, że nikt w Polsce nie uprawia medycznych konopi i trzeba je importować. Chodzi oczywiście o substancje zawierające THC, bo uprawy konopi na olejek bez narkotycznych właściwości są prowadzone w naszym kraju.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.