Do polskich aptek trafi medyczna marihuana. Pierwszy lek dopuszczony do obrotu

W Polsce będzie dostępna medyczna marihuana
W Polsce będzie dostępna medyczna marihuana Foto: 123rf.com
Po 5 miesiącach załatwiania formalności, medyczna marihuana została dopuszczona do obrotu w Polsce. Już za miesiąc trafi do aptek. Od roku medyczna marihuana jest legalna, ale nie można było żadnej kupić. Lekarze studzą zapędy miłośników zielonego suszu – medyczna trawka będzie dostępna tylko na receptę, a medycy z pewnością będą przepisywać ją dość rzadko.


Dr Jerzy Jarosz, anestezjolog i specjalista leczenia bólu z warszawskiego Hospicjum św. Krzysztofa tłumaczy w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że jedynie w przypadku 15 proc. zgłaszających się do niego chorych widzi wskazania do zastosowania takiego leku. Podstawowym warunkiem musi być to, że inne formy leczenia nie przynoszą rezultatów.

Medyczną marihuanę w formie suszu będzie do Polski sprowadzać spółka Spectrum Cannabis. Należy ona do kanadyjskiej firmy, będącej potentatem w sprzedaży specyfików z konopi.

Jak kupić medyczne konopie?
Importer szacuje, że w Polsce z terapii marihuaną mogłoby skorzystać ok. 300 tysięcy osób. Receptę może wystawić każdy lekarz, farmaceuta zaś przygotuje lek według jego zaleceń. Dziś używa się jej np. w hospicjum, w którym pracuje dr Jarosz – ale jest ona specjalnie sprowadzana, zgodnie z procedurami medycznymi.

Medyczna marihuana ma być stosowana przede wszystkim do uśmierzania bólu i w schorzeniach neurologicznych. Gazeta wymienia tu takie choroby i przypadki, jak stwardnienie rozsiane, padaczka lekoodporna, bóle neuropatyczne i nowotworowe.

Olejki z konopi
Koszt grama medycznej marihuany sięgnie w Polsce prawdopodobnie 50 – 60 złotych, zaś miesięczna terapia może kosztować 1,5 – 2 tysiące. To drogo, między innymi dlatego, że nikt w Polsce nie uprawia medycznych konopi i trzeba je importować. Chodzi oczywiście o substancje zawierające THC, bo uprawy konopi na olejek bez narkotycznych właściwości są prowadzone w naszym kraju.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.