Biskup kielecki Jan Piotrowski wydał dokument, w którym instruuje, by wystrzegać się przepychu. Pisze w nim m.in., że świątynie powinny być „prawdziwie godne i piękne”.
– W wystroju kościoła należy dążyć raczej do szlachetnej prostoty niż do przepychu – pisze w instrukcji dotyczącej „urządzenia i wystroju” oraz „filmowania i fotografowania w czasie liturgii” biskup Piotrowski.
Zdziwi się jednak ten, kto myśli, że instrukcje odnoszą się do postępowania księży. Pouczenie jest skierowane w głównej mierze do nowożeńców. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą", rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach Mirosław Cisowski tłumaczył, że proboszczowie bywają przymuszani przez wiernych do ustępstw.
Z pisma wynika, że biskup jest przeciwnikiem przesadnego dekorowania świątyń – w trakcie uroczystości powinno się zrezygnować z ozdabiania balonikami i innymi zdobieniami, które nie są związane z „przestrzenią sakralną”. Piotrowski dodaje też, że do fotografowania należy dopuszczać osoby posiadające akredytacje od Kurii Diecezjalnej w Kielcach lub od innej „kompetentnej władzy kościelnej”.
– Nie można w wystroju kościoła i dekoracji stosować żadnych sztucznych kwiatów i jakichkolwiek imitacji, nawet najpiękniej wyglądających, np. sztucznych świec – dodaje.
Ile kosztuje ślub w kościele?
Ceny ślubów w kościele sprawdził swego czasu Instytut Badawczy ABR SESTA, który na zlecenie wp.pl i money.pl przebadał 100 losowych parafii z całej Polski. Wyniki? Ankieterzy ustalili, że średnia dla całego kraju to 532 zł. Najtańszą lokalizacją okazała się diecezja bielsko-żywiecka (150 zł), a najdroższą diecezja łomżyńska, gdzie za „co łaska” zaśpiewano sobie 1100 zł.