Koniec z jedną z najbardziej uciążliwych opłat w polskich szpitalach. Sąd uznał ją za nielegalną

Rewolucja w szpitalach - nie wolno im pobierać od pacjentów opłat za oglądanie telewizji
Rewolucja w szpitalach - nie wolno im pobierać od pacjentów opłat za oglądanie telewizji Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Do tej pory chorzy w wielu szpitalach najbardziej pożądali świeżych owoców, domowego jedzenia i dwuzłotówek. Bo jedna moneta wrzucona do szpary w automacie pozwalała oglądać telewizję przez okrągłą godzinę. To nielegalne – uznał sąd.


Chory ma nie płacić za dostęp do szafy, za oglądanie telewizji, nie musi sam kupować sobie leków – wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Szpitalom, przyzwyczajonym do zarabiania na czym się tylko da, trudno będzie zignorować to prawo.

NSA potwierdził decyzję wydaną przez Rzecznika Praw Pacjenta. Chodzi o pobieranie przez szpitale opłat za "usługi dodatkowe".

Opłaty w szpitalach
W wielu miejscach trzeba płacić za dostęp do szafy, telewizora czy czajnika. Pisząca o sprawie Rzeczpospolita przywołuje cennik jednego z pomorskich szpitali: szafa i telewizor po 30 zł za tydzień, czajnik – 10 zł.

NSA uznał też, że od chorego nie można wymagać, by przyniósł do szpitala swoje leki, które przyjmuje na stałe. Sąd przyznał, że to zadaniem szpitala jest zaopatrzenie pacjenta w wszystkie niezbędne medykamenty.

Wyrok NSA jest ostateczny. Nie wiadomo, co będzie z innymi opłatami - niedawno okazało się, że są szpitale, które każą studentom płacić za możliwość pracy w swoich gabinetach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"