W tym mieście chcą zbudować mieszkania pod mostem. Politykom się to jednak nie podoba

Apartamenty zbudowane pod mostem w Sztokholmie - to plan szwedzkich architektów ze studia Urban Nouveau
Apartamenty zbudowane pod mostem w Sztokholmie - to plan szwedzkich architektów ze studia Urban Nouveau facebook.com/Urban Nouveau
Jeżeli ta inwestycja dojdzie do skutku, stwierdzenie „mieszkać pod mostem” nabierze nieco innego znaczenia. Szwedzcy architekci wpadli bowiem na pomysł, by pod stary most w Sztokholmie podpiąć luksusowe apartamenty. Lokalnym władzom ten pomysł nie przypadł na razie do gustu.


Most Old Lidingö nie znajduje się właściwie w samym Sztokholmie, co tuż obok niego, łącząc stolicę Szwecji z wyspą Lidingö i pełni rolę przeprawy dla pieszych i tramwajów. Obiekt ma już jednak swoje lata – został zbudowany w latach 20. ubiegłego wieku.

Z tego względu władze komunalne rozważają zburzenie mostu i postawienie nowego. Architekci ze studia Urban Nouveau mają jednak inne plany. Chcą uratować zabytek i wybudować pod nim 50 apartamentów, a na jego powierzchni stworzyć park miejski. Przekonują, że dzięki pieniądzom ze sprzedaży lokali udałoby się sfinansować koszty renowacji.
Opór władz miejskich
Politycy pozostają na razie nieprzekonani. Rada miasta odrzuciła wniosek 12 września. Teraz Urban Noveau zbiera podpisy pod petycją do burmistrza Sztokholmu.

– Uważamy, że wyburzenie takiego mostu jest naprawdę krokiem wstecz. Zwłaszcza, gdy mamy w pełni opłacalną i technicznie rozsądną alternatywę, co oznacza, że możemy uratować most i stworzyć piękny park dla całego Sztokholmu – argumentuje Dyrektor generalna Urban Nouveau, Sara Göransson, cytowana przez portal cladglobal.com.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.