Kolejne raje turystyczne zakazują kremów do opalania. Kary nawet do 1000 dolarów

Kremy do opalania - Palau i Hawaje wprowadzają zakaz sprzedawania filtrów przeciwsłonecznych
Kremy do opalania - Palau i Hawaje wprowadzają zakaz sprzedawania filtrów przeciwsłonecznych Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
Już za niedługo wybierając się na wakacje poza wizą czy obowiązkowymi szczepionkami warto będzie się zainteresować kwestią używania filtrów przeciwsłonecznych. Kolejne państwa uchodzące za raje dla turystów decydują się bowiem na wprowadzenie bezwzględnych zakazów dotyczących kremów chroniących przed słońcem. I wprowadzają za to niemałe kary.

Grzywna za posmarowanie pleców kremem? Aż tak źle na szczęście nie będzie – przepisy są bowiem wymierzone w sprzedawców. Nowe prawo tylko na pierwszy rzut oka wydaje się absurdalne. W rzeczywistości władze starają się bowiem chronić rafę koralową, a tej część substancji zawartych w filtrach zwyczajnie szkodzi.

Na wprowadzenie zakazu zdecydowało się ostatnio Palau. Wyspiarskie państwo położone między Filipinami a Papuą Nową Gwineą nie pozwala handlarzom na sprzedawanie kremów zawierających takie substancje jak parabeny, oksybenzon czy oktokrylen. Grzywny mogą sięgać nawet 1000 dolarów, będą jednak nakładane najwcześniej w 2020 roku, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Zakaz filtrów? To nie zadziała
Podobne zmiany szykują władze Hawajów. Co ciekawe taka polityka natrafia na krytykę ze strony naukowców. Profesor Terry Hughes z James Cook University zwrócił uwagę, że politycy koncentrują się na najłatwiejszych do rozwiązania problemach, ignorując inne czynniki, które dewastują rafy koralowe.


– Moglibyśmy stworzyć długą listę złych rzeczy, jakie ludzie wyrządzają koralowcom – umieściłbym filtry przeciwsłoneczne na pozycji numer 200 – wytknął decydentom.

Uczeni zwracają również uwagę, że chroniąc przyrodę, naraża się jednocześnie mieszkańców i turystów na inne duże zagrożenie - raka skóry. O mitach związanych z kremami do opalania pisaliśmy w tym miejscu.

Pewien czas temu naukowcy doszli zresztą do wniosku, że plażowicze... nie potrafią korzystać z filtrów przeciwsłonecznych. Najpowszechniejszym błędem jest ponoć używanie zbyt małej ilości kremu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.