Porywali dla okupu bogatych Polaków. Zarobili na tym kilka milionów złotych

Porywacze bogaczy zarobili 5 mln zł
Porywacze bogaczy zarobili 5 mln zł mat. pras.
Aż 5 mln złotych zarobiła grupa przestępców, wyspecjalizowana w porywaniu ludzi dla okupu. Za ostatnią z uprowadzonych osób zażądali aż 2,8 mln złotych – i dostali te pieniądze. Ich ofiarami były rodziny bogatych osób z Bielska-Białej i okolic.

Czterech kryminalistów z Podbeskidzia poznało się w warunkach pozbawienia wolności. Doszli do porozumienia i po zakończeniu odsiadki rozkręcili bardzo intratny – jak się okazało – interes.

W latach 2014 – 2017 porywali ludzi dla okupu. Wyspecjalizowali się w tej działalności, a ich ofiarami padały osoby z bogatych rodzin Bielska-Białej i okolic.

Precyzyjnie planowali porwania, śledzili wybrane osoby i poznawali ich rozkład dnia i zajęć. Uprowadzeń dokonywali metodą „na policjanta”, używając policyjnych mundurów i atrap broni.

Świetny biznes
Na czas negocjacji z rodzinami ofiar wynajmowali specjalnie mieszkania i inne pomieszczenia. Na szczęście nie torturowali uprowadzonych i po otrzymaniu okupu zwracali im wolność. Ostatniego porwania dokonali pod koniec zeszłego roku, zarabiając na tym 2,8 mln złotych, zdecydowanie lepiej niż np. na lewym paliwie.

Te pieniądze policja odzyskała, po tym, jak skojarzyła znaki szczególne jednego z porywaczy i aresztowała całą czwórkę. Grozi im nie mniej, niż 3 lata więzienia.

Całą sumę, czyli ok. 5 mln złotych uzyskali z zaledwie trzech porwań.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.