Polacy tracą tysiące złotych rocznie na ogrzewaniu mieszkań. Wystarczy, że sąsiad przykręci kurek

Odszkodowania za ogrzewanie. Polacy przepłacają tysiące złotych rocznie przez złe wskazania podzielników kosztów instalowanych na grzejnikach
Odszkodowania za ogrzewanie. Polacy przepłacają tysiące złotych rocznie przez złe wskazania podzielników kosztów instalowanych na grzejnikach Piotr Mazur/Agencja Gazeta
Kwoty, jakie spółdzielnie wołają za ogrzewanie mieszkań w bloku potrafią dochodzić do absurdalnych rozmiarów. Pewna mieszkanka Kołobrzegu dostała w tym roku rachunek na 15 tys. złotych, co w normalnych warunkach pozwoliłoby jej na ogrzanie dużych rozmiarów domu jednorodzinnego. - Według moich szacunków aż 16 proc. lokatorów przepłaca za ogrzewanie i to w bardzo znacznym stopniu – opowiada nam Szczepan Barszczewski, radca prawny, który specjalizuje się w odszkodowaniach grzewczych.


To przykład z ostatnich dni – tłumaczy Barszczewski. I opowiada, że zgłosiła się do niego pewna mieszkanka Kołobrzegu, która dostała od spółdzielni rachunek za rok ogrzewania mieszkania. Za 65 metrowe lokum spółdzielnia naliczyła jej 15 tysięcy złotych. - Zacząłem to wszystko analizować i wyliczyłem, ile powinna zapłacić w rzeczywistości. Spółdzielnia pomyliła się o 14 tys. zł – mówi Barszczewski.


To niejedyny tego typu przypadek. Media regularnie informują o mieszkańcach, którzy dostają absurdalne wyliczenia za ogrzewanie. Rok temu „Gazeta Wyborcza” pisała o lokatorach ze spółdzielni „Słoneczny Stok” w Białymstoku. Choć mieszkańcy zakręcali kaloryfery, dostali rachunki opiewające na czterocyfrowe kwoty.


– Bez naszej zgody staliśmy się uczestnikiem gry losowej, w której nigdy nie wiadomo, kto ile w danym roku zapłaci – skarżył się GW jeden z lokatorów.

– Kolejny przypadek - rodzina przyjechała do kraju po latach spędzonych w Anglii i za zaoszczędzone pieniądze kupiła sobie miesięcznie w spółdzielni. Pierwszy rok – rozliczenie za ogrzewanie przychodzi o 3-4 tys. za wysokie. Drugi rok – to samo. Zgłosili się do mnie dopiero po 10 latach okazało się, że przepłacili w tym czasie 30 tys. zł – wspomina Barszczewski.
Odszkodowania za ogrzewanie
Dlaczego jednak tak się dzieje? Wspomniane kwoty bez problemu wystarczyłyby na ogrzanie 200 metrowego, wolnostojącego domu.


Barszczewski jako przyczynę problemów wskazuje tzw. podzielniki kosztów, które są instalowane na grzejnikach w celu sprawiedliwego podziału kosztów jakie ponosi spółdzielnia z racji centralnego ogrzewania. Tyle, że w praktyce wychodzi niezbyt fair.

– Nagrzejnikowe podzielniki kosztów nie są w stanie zmierzyć ciepła pobranego przez mieszkanie poprzez centralne ogrzewanie. Mierzą jakieś jednostki, które nie są określone – mówi radca.

Problem robi się jeszcze poważniejszy, gdy uświadomimy sobie w jaki sposób są naliczane opłaty. Polskie spółdzielnie stosują zazwyczaj system, w którym 50 proc. kosztów ogrzewania to tzw. koszty stałe.

– To pieniądze, które idą na ogrzanie powierzchni wspólnej, rozliczenie opłat stałych, przesyłowych itd., płatnych do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – uzupełnia Barszczewski.

Druga połowa to tzw. koszty zmienne. Oblicza się je na podstawie wskazań podzielników.
– One zliczają pełne jednostki np. 100, 200. Zwykle dochodzi jednak do sytuacji, gdy spora część mieszkańców ma minimalne zużycie – 5 czy 10 jednostek. Czyli grzejnik praktycznie nie emituje ciepła. W ten sposób te 50 proc. kosztów rozdzielane jest pomiędzy mieszkańców, którzy nabili większe wartości.

W teorii wszystko się zgadza. Zużywasz więcej – płacisz więcej. Ściany w blokach nie są mają jednak izolacji termicznej – gdy sąsiad zakręci kurek, my musimy rozkręcać grzejniki na „piątkę”, a i tak ciepło ucieka nam do mieszkania obok. Temperatura w obu mieszkaniach jest więc znośna, tyle, że nasz podzielnik pokazuje, że grzejemy jak szaleni, podczas gdy kolega zza ściany jest do bólu oszczędny. Inna sprawa, że czasami do ogrzania mieszkania wystarczy rura doprowadzająca ciepło do lokalu i grzejników rzeczywiście nie trzeba nawet rozkręcać.
Trudna przeprawa w sądzie
Co dzieje się dalej? Zdarza się, że poszkodowani lokatorzy idą do sądu. Tutaj udowodnienie spółdzielni błędów w rozliczeniach nie jest jednak proste. Trzeba wykazać błędy w systemie opomiarowania instalacji grzewczej i rozliczania kosztów. Sąd potrzebuje zasięgnąć opinii biegłego, a tych znających się na materii jest niewielu.

– Czasami udaje się przekonać sąd, by spółdzielnia przedstawiła rozliczenia wszystkich mieszkań. Wynika z nich, że ok. 16 proc. w każdym bloku przepłaca za koszt ogrzewania i to w istotny sposób, nie mówimy tu o kilkunastu procentach tylko o kilkunasto lub kilkudziesięciokrotności – mówi Barszczewski.

Nieco inaczej wygląda to za granicą, choćby w Niemczech, gdzie rzeczoznawcy wypracowali normę VDI2077, która wskazania podzielników różnicuje w zależności od bloku czy standardu docieplenia.

– Oczywiście ważna jest też proporcja kosztów zmiennych do stałych. W Niemczech postawili na przewagę tych drugich. Eksperci radzą, by stanowiły nawet 80-90 proc. ogółu kosztów, co spowodowałoby, że różnice w ogrzewaniu mieszkań w tym samym bloku stałyby się naprawdę niewielkie. Moim zdaniem z podzielników można by jednak w ogóle zrezygnować, a opłaty wyliczać na podstawie metrażu, ew. kubatury mieszkania – tłumaczy ekspert.

Problem naciąganych opłat grzewczych dotyczy głównie starszych mieszkań. Te budowane w ostatnich latach mają już zainstalowane ciepłomierze. – W porównaniu z podzielnikami, błędne wyliczenia zdarzają się w ich przypadku sporadycznie – puentuje Barszczewski.

O komentarz do tekstu zwróciliśmy się do Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP. Do momentu publikacji nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby