Paszporty na 100-lecie niepodległości mają poważny błąd. „Odnosi się do czasów komunistycznych”

Paszporty wydane na 100-lecie niepodległości zawierają istotny błąd - alarmują historycy
Paszporty wydane na 100-lecie niepodległości zawierają istotny błąd - alarmują historycy Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Produkcja nowych paszportów wydawanych z okazji 100-lecia niepodległości już ruszyła, tym trudniej będzie teraz odkręcić poważny błąd, który znalazł się w jednym z motywów. Twórcy użyli bowiem nazwy, która była zawzięcie stosowana przez komunistów, by uniknąć upamiętnienia marszałka Józefa Piłsudskiego.

Nowe paszporty są już drukowane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych i wydawane wszystkim, którzy zgłosili się po ten dokument po 5 listopada.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Iwona Fischer z Archiwum Narodowego w Krakowie wskazuje na niezbyt fortunny błąd, który pojawił się w paszportach. O co chodzi? W głosowaniu internetowym można było wybierać motywy, które znajdą się na jego stronach. Ostatecznie w ten sposób do wzoru paszportu trafił: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Orzełek Legionowy i Gabriel Narutowicz. Problem w tym, że ten pierwszy formalnie… nie istnieje. A przynajmniej nie pod taką nazwą.

– Używanie nazwy Kopiec Niepodległości niestety odnosi się do czasów komunistycznych. Ówczesna władza robiła wszystko, by nie pojawiło się nazwisko Piłsudski – mówi „Rz” historyczka.

Fischer podkreśla, że kopiec od początku „sypano Piłsudskiemu” i od jego imienia był nazywany, a słowo „niepodległości” nie pojawia się w żadnych przedwojennych dokumentach. Forsowana przez komunistów nazwa wzięła się prawdopodobnie od miejskiego zoo, któremu podlega kopiec.

Problemy z nowym paszportem
Wcześniej kontrowersje wzbudziła dewiza, która pojawiła się na jednej z pierwszych stron paszportu. Napis „Bóg, Honor, Ojczyzna” został skrytykowany przez wiele osób, wątpliwości wzbudziło to, czy dewiza wojskowa odnosząca się religii powinna się znaleźć w tego typu dokumencie.


Jeszcze wcześniej protesty ze strony Litwinów i Ukraińców wywołał pomysł,by na paszportach umieścić grafiki Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt. Z tej koncepcji ostatecznie się jednak wycofano.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.