Fatalne wieści dla posiadaczy psów. Od nowego roku utrzymanie zwierzaka może być znacznie droższe

Rząd chce, by VAT na produkty weterynaryjne wzrósł z 8 do 23 proc.
Rząd chce, by VAT na produkty weterynaryjne wzrósł z 8 do 23 proc. Fot. Tomasz Kudala / Agencja Gazeta
Ta zmiana nie spodoba się właścicielom czworonogów. Ministerstwo Finansów zastanawia się właśnie nad drastycznym zwiększeniem stawki VAT na leki weterynaryjne. Na skutek zmian po kieszeni mogą dostać jednak wszyscy Polacy.


To tylko propozycja, jeszcze nad tym dyskutujemy – broni się wiceminister finansów Filip Świtała, ale branża producentów i importerów leków weterynaryjnych zawrzała. Według informacji „Pulsu Biznesu” posłowie rozpatrują nowelizację ustawy, która podniesie VAT na leki weterynaryjne z 8 do 23 proc.

Podwyżka dotknęłaby jednak nie tylko miłośników zwierząt domowych. Cytowany przez "Puls Biznesu" Artur Zalewski, dyrektor POLPROWET-u alarmuje, że zwiększenie obciążeń podatkowych koniec końców uderzy w przemysł mięsny i mleczarski. A producenci odbiją to sobie potem na konsumentach.

Przedstawiciele branży mięsnej szacują, że podniesienie VAT-u zwiększy im koszty produkcji o 0,3 do 0,4 proc. To znacznie nadszarpnie marże, która obecnie kształtuje się w granicach 3-4 proc.

Prace nad VAT-em
Podwyżka VAT-u na leki weterynaryjne to skutek uboczny prac nad upraszczaniem tego podatku. Do zmiany idą tzw. matryce VAT, uściślające co jest obłożone jakim podatkiem. W przypadku bułek czy musztardy, stawki podatkowe pójdą w dół. Zarówno keczup, musztarda, jak i inne sosy będą objęte 5-procentową stawką, podobnie pieczywo. Tańsze staną się też owoce cytrusowe, artykuły higieniczne (w tym pieluchy), orzechy i makarony.


Z drugiej strony wzrośnie stawka na wiele produktów wzrośnie, jak choćby owoce morza – z 5 do 23 proc. Stanie się tak też z niektórymi przyprawami, lodem czy sokami i napojami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.