Jak żona byłego szefa KNF połączyła pracę w NBP z prowadzeniem firmy. „Konflikt interesów”

Joanna Chrzanowska łączy pracę na stanowisku kierowniczym w NBP z prowadzeniem spółki z o.o., co eksperci uznają za konflikt interesów.
Joanna Chrzanowska łączy pracę na stanowisku kierowniczym w NBP z prowadzeniem spółki z o.o., co eksperci uznają za konflikt interesów. Fot. wikipedia.org/CC BY-SA 3.0/Andrzej Barabasz (Chepry)
Firmie MCC Grupa – należącej niegdyś do byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego oraz jego żony Joanny, a obecnie wyłącznie do niej – przyjrzeli się reporterzy Wirtualnej Polski. Jak podkreślają, firma działała m.in. w obszarze konsultingu związanego z sektorem publicznym oraz rynkiem i konkurencją. Biorąc pod uwagę, że obecna szefowa firmy pracuje też na stanowisku menedżerskim w NBP, ma to być „ewidentny konflikt interesów”.


MCC Grupa Sp. z o.o. nie wygląda na firmę, która grałaby w pierwszej lidze. Kapitał zakładowy spółki to zaledwie 5000 złotych, a na plusie mogła być bezpośrednio po powstaniu, w latach 2011-2012. W każdym razie od 2013 do 2015 przynosiła coraz większe straty (kolejno 15, 45 i 360 tys. zł). Sprawozdań spółki za 2016 i 2017 rok brakuje. Jednocześnie na jej witrynie można znaleźć informacje o współpracy z MON, MSWiA, MSZ oraz kancelariami Sejmu, Senatu i Prezydenta.

Tymczasem w 2016 roku Marek Ch. zostaje szefem KNF i rezygnuje z udziałów w firmie na rzecz żony. Ona z kolei zostaje dyrektorem Biura ds. Narodowej Rady Rozwoju w Kancelarii Prezydenta, a wkrótce później – wicedyrektorem Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP. Firma wydaje się de facto zaprzestawać działalności – o czym świadczy brak sprawozdań, nieaktualny telefon, brak aktualizacji informacji na stronie internetowej.

Konflikt interesów
Tak czy inaczej, błędem wydaje się samo utrzymywanie firmy przy życiu. – Mamy do czynienia z ewidentnym konfliktem interesów – cytuje wp.pl prof. Antoniego Kamińskiego z PAN, byłego szefa Transparency International. – Firma świadczy finansowe usługi doradcze, a zakres działalności firmy jest w dużej mierze zbieżny z działalnością NBP, w którym pani Chrzanowska pracuje – dodaje ekspert.


Urzędnicy na kierowniczych stanowiskach nie powinni prowadzić działalności gospodarczej – kwituje. Zgodnie z przepisami, osoby na kierowniczych stanowiskach w urzędach państwowych nie mogą być członkami zarządów spółek prawa handlowego, czy posiadać w nich więcej niż 10 proc, udziałów, ani też prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami.

Jak informuje wp.pl na pytania redakcji w tej sprawie nie odpowiedziała ani szefowa MCC Grupy, ani biuro prasowe NBP.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.