Jak żona byłego szefa KNF połączyła pracę w NBP z prowadzeniem firmy. „Konflikt interesów”

Joanna Chrzanowska łączy pracę na stanowisku kierowniczym w NBP z prowadzeniem spółki z o.o., co eksperci uznają za konflikt interesów.
Joanna Chrzanowska łączy pracę na stanowisku kierowniczym w NBP z prowadzeniem spółki z o.o., co eksperci uznają za konflikt interesów. Fot. wikipedia.org/CC BY-SA 3.0/Andrzej Barabasz (Chepry)
Firmie MCC Grupa – należącej niegdyś do byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego oraz jego żony Joanny, a obecnie wyłącznie do niej – przyjrzeli się reporterzy Wirtualnej Polski. Jak podkreślają, firma działała m.in. w obszarze konsultingu związanego z sektorem publicznym oraz rynkiem i konkurencją. Biorąc pod uwagę, że obecna szefowa firmy pracuje też na stanowisku menedżerskim w NBP, ma to być „ewidentny konflikt interesów”.

MCC Grupa Sp. z o.o. nie wygląda na firmę, która grałaby w pierwszej lidze. Kapitał zakładowy spółki to zaledwie 5000 złotych, a na plusie mogła być bezpośrednio po powstaniu, w latach 2011-2012. W każdym razie od 2013 do 2015 przynosiła coraz większe straty (kolejno 15, 45 i 360 tys. zł). Sprawozdań spółki za 2016 i 2017 rok brakuje. Jednocześnie na jej witrynie można znaleźć informacje o współpracy z MON, MSWiA, MSZ oraz kancelariami Sejmu, Senatu i Prezydenta.

Tymczasem w 2016 roku Marek Ch. zostaje szefem KNF i rezygnuje z udziałów w firmie na rzecz żony. Ona z kolei zostaje dyrektorem Biura ds. Narodowej Rady Rozwoju w Kancelarii Prezydenta, a wkrótce później – wicedyrektorem Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP. Firma wydaje się de facto zaprzestawać działalności – o czym świadczy brak sprawozdań, nieaktualny telefon, brak aktualizacji informacji na stronie internetowej.

Konflikt interesów
Tak czy inaczej, błędem wydaje się samo utrzymywanie firmy przy życiu. – Mamy do czynienia z ewidentnym konfliktem interesów – cytuje wp.pl prof. Antoniego Kamińskiego z PAN, byłego szefa Transparency International. – Firma świadczy finansowe usługi doradcze, a zakres działalności firmy jest w dużej mierze zbieżny z działalnością NBP, w którym pani Chrzanowska pracuje – dodaje ekspert.


Urzędnicy na kierowniczych stanowiskach nie powinni prowadzić działalności gospodarczej – kwituje. Zgodnie z przepisami, osoby na kierowniczych stanowiskach w urzędach państwowych nie mogą być członkami zarządów spółek prawa handlowego, czy posiadać w nich więcej niż 10 proc, udziałów, ani też prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami.

Jak informuje wp.pl na pytania redakcji w tej sprawie nie odpowiedziała ani szefowa MCC Grupy, ani biuro prasowe NBP.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.