Miliony na IPN, policję i więziennictwo, mniej dla RPO i sądów. Tak PiS ustala budżet na 2019 rok

Zabiorą Rzecznikowi Praw Obywatelskich, dodadzą Policji i Służbie Więziennej
Zabiorą Rzecznikowi Praw Obywatelskich, dodadzą Policji i Służbie Więziennej Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Sejmowa komisja finansów poparła projekt budżetu na rok 2019 r. Będzie więcej pieniędzy na służby, za to mniej na działalność Rzecznika Praw Obywatelskich, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Państwowej Inspekcji Pracy. Ciągle mocno trzyma się IPN z ponad 300-milionowym budżetem.

Komisja przyjęła projekt budżetu dość szybko, po 5 godzinach posiedzenia. Wprowadzono jedynie 32 poprawki zgłoszone przez posłów, nie zajmowano się także ich uzasadnieniami.

Kto dostanie więcej, kto mniej?
Na policję przeznaczono dodatkowe 339 mln zł i 64 mln zł na służbę więzienną. To efekt podwyżek wynegocjowanych przez te grupy zawodowe.

Obniżono za to budżet Rzecznika Praw Obywatelskich i to o 4 mln złotych. Zdaniem posłów opozycji to dziwne, skoro RPO ma się teraz zajmować również tzw. skargami nadzwyczajnymi i tylko do tej pory wpłynęło ich ok. 2500.

Mniej pieniędzy dostanie też Państwowa Inspekcja Pracy, bo – jak twierdzą przedstawiciele PiS – inspektorzy i tak dobrze zarabiają.

Te pozycje wzbudziły ostrą dyskusję, posłowie porównywali te wydatki z budżetem Instytutu Pamięci Narodowej. Wynosi on grubo ponad 300 milionów złotych.

– O 100 mln zł IPN-owi zwiększacie pieniądze w stosunku do roku 2015, aby można było wyjeżdżać za granicę, o czym pisze ostatnio prasa – mówiła posłanka Krystyna Skowrońska z PO, cytowana przez PolsatNews.pl.

Ministerstwo finansów przewiduje, że dochody budżetu państwa wyniosą w przyszłym roku 387,6 mld zł, wydatki zaś 416,1 mld zł. Deficyt ma więc nie przekroczyć 28,5 mld zł.

Jeśli wszyscy dotrzymają terminów, to Sejm przyjmie budżet w połowie grudnia i 21 grudnia zajmie się nim Senat. Z projektu ustawy bardzo zadowolony jest premier Morawiecki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.