Miliony na IPN, policję i więziennictwo, mniej dla RPO i sądów. Tak PiS ustala budżet na 2019 rok

Zabiorą Rzecznikowi Praw Obywatelskich, dodadzą Policji i Służbie Więziennej
Zabiorą Rzecznikowi Praw Obywatelskich, dodadzą Policji i Służbie Więziennej Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Sejmowa komisja finansów poparła projekt budżetu na rok 2019 r. Będzie więcej pieniędzy na służby, za to mniej na działalność Rzecznika Praw Obywatelskich, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Państwowej Inspekcji Pracy. Ciągle mocno trzyma się IPN z ponad 300-milionowym budżetem.


Komisja przyjęła projekt budżetu dość szybko, po 5 godzinach posiedzenia. Wprowadzono jedynie 32 poprawki zgłoszone przez posłów, nie zajmowano się także ich uzasadnieniami.

Kto dostanie więcej, kto mniej?
Na policję przeznaczono dodatkowe 339 mln zł i 64 mln zł na służbę więzienną. To efekt podwyżek wynegocjowanych przez te grupy zawodowe.

Obniżono za to budżet Rzecznika Praw Obywatelskich i to o 4 mln złotych. Zdaniem posłów opozycji to dziwne, skoro RPO ma się teraz zajmować również tzw. skargami nadzwyczajnymi i tylko do tej pory wpłynęło ich ok. 2500.

Mniej pieniędzy dostanie też Państwowa Inspekcja Pracy, bo – jak twierdzą przedstawiciele PiS – inspektorzy i tak dobrze zarabiają.

Te pozycje wzbudziły ostrą dyskusję, posłowie porównywali te wydatki z budżetem Instytutu Pamięci Narodowej. Wynosi on grubo ponad 300 milionów złotych.

– O 100 mln zł IPN-owi zwiększacie pieniądze w stosunku do roku 2015, aby można było wyjeżdżać za granicę, o czym pisze ostatnio prasa – mówiła posłanka Krystyna Skowrońska z PO, cytowana przez PolsatNews.pl.

Ministerstwo finansów przewiduje, że dochody budżetu państwa wyniosą w przyszłym roku 387,6 mld zł, wydatki zaś 416,1 mld zł. Deficyt ma więc nie przekroczyć 28,5 mld zł.

Jeśli wszyscy dotrzymają terminów, to Sejm przyjmie budżet w połowie grudnia i 21 grudnia zajmie się nim Senat. Z projektu ustawy bardzo zadowolony jest premier Morawiecki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.